کد مطلب: 27324       
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸ دوشنبه ۲۳ ارديبهشت ساعت 1:44
نسخه چاپی

اختلاف اعضای شورای شهر یاسوج بر سر نامگذاری خیابان ها

نشست شورای شهر یاسوج، مرکز استان کهگیلویه وبویراحمد با دستور کار بررسی مصوبات کمیته نامگذاری میادین و محله های شهر یاسوج برگزار شد.

به گزارش بشارنیوز، در این جلسه اعضای شورا درباره نامگذاری برخی خیابان ها، میادین و محله های شهر به بحث و تبادل نظر پرداختند.

از مهم ترین مصوبات این نشست نامگذاری یکی از میادین شهر بنام "میدان پرواز" به عنوان یادبود سقوط هواپیمای مسافربری شماره ۳۷۰۴ هواپیمایی آسمان بود.

بنابراین گزارش از جمله موارد مودر اختلاف اعضای شورا در این نشست، اختلاف بر سر نامگزاری های خاص قومی و قبیله ای بود که برخی اعضا با آن مخالفت کرده و خواهان عدم ورود اعضا به مباحث حاشیه ای و تفرقه انگیز شدند.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر یاسوج در این نشست ضمن مخالفت با نامگذاری های طایفه ای و قومی، ابراز داشت: همزمان با آغاز به کار کمیسیون نامگذاری، نظرات، درخواست‌های شهروندان و مدارک رسیده را مورد بررسی قرار داده و با کمال دقت و سنجیدن تمام جوانب و به دور از مباحث حاشیه ای اقدام به انتخاب نام های متناسب کردیم.

علی اکبری تبار افزود: بنیاد شهید شهرستان بویراحمد، مدیرکل پست، نماینده حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس و سایر دستگاه‌های فرهنگی و افراد صاحب نظر در حوزه فرهنگ عضو کمیسیون نامگذاری هستند و در نامگذاری معابر، میادین، خیابان‌ها، کوچه‌ها و ... مسائل فرهنگی، مذهبی و مسائل اعتقادی و همچنین پاسداشت مقام شهدا مدنظر است.

هدایت اکبری نیز در این باره گفت: برخی مناطق در شهر بنام طوایف یا اقوام خاصی شناخته می شوند و بهتر است با همین سبک و سیاق باقی مانده و جهت احترام به این محلات و افراد ساکن در آنها، با نامگذاری های قبل باقی بمانند.

وی اضافه کرد: چه بخواهیم و چه نخواهیم مناطق مشخصی از شهر را بنام دسته ها، گروه ها و حتی طوایف خاص می شناسند و نامگذاری رسمی این قسمت ها سبب احترام هر چه بیشتر به ساکنین است و برعکس تغییر این نامگذاری های عرفی سبب ناراحتی و نارضایتی آنهاست.

فرشاد نگین تاجی نیز ضمن تایید این گفته خاطرنشان کرد: در نامگذاریها باید هویت تاریخی محل حفظ شود و در این راستا پیشنهاد می کنم این امر مورد توجه واقع شده و اگرچه ممکناست گاهی سبب حاشیه سازی و این ابهام که ممکن است سبب اعتراض برخی افراد هم واقع شود، اما در امر نامگذاری محلات و کوی ها و خیابان ها بهتر است طبق اصول شهرسازی، هویت تاریخی محل نیز مورد توجه قرار گیرد.

محمد رحیم دهراب پور عضو دیگر شورای شهر یاسوج با ابراز مخالفت با این سبک نامگذاری اضافه کرد: قطعا این روش سبب اعتراضات گسترده و سهم خواهی دیگر افراد از سایر طوایف و دسته ها خواهد شد و ورود به این مباحث چالش زا به صلاح نیست.

وی اضافه کرد: اگر دیگر اعضا اعتقاد به این روش نامگذاری دارند و درصدد عملی کردن آن هستند بهتر است برای کنترل حواشی و کم کردن اعتراضات و دیگر درخواست ها درباره تغییر دیگر مناطق، اقدام به نامگذاری "محلات" یا "کوی"  با این روش کنند تا دیگر شاهد افزایش درخواست ها در رابطه با نامگذاری خیابان ها بنام های طایفه ای نباشیم.تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نام:

نظر شما: