کد مطلب: 32595       
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸ دوشنبه ۲۱ بهمن ساعت 9:26
نسخه چاپی

انتظارات نسل اول انقلاب

حبیب الله پیشوا// فردا مصادف است با یوم الله 22 بهمن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام رحمت الله علیه و حضور چشمگیر و یکپارچه آحاد مردم می باشد، سخن از حال و هوای چنین روزی مخصوصاً برای هم سن و سالهای بنده در دهه شصت، مهیج و خاطره آمیز است، در آن موقع که بنده و امثال بنده در حال تحصیل در دبیرستان بوده ایم، شعارهای انقلابی ( ازادی، استقلال،  رفع تبعیض و بی عدالتی، ضابطه بندی و سرانجام جمهوری اسلامی ) همچنان آویزه گوشمان است، شور و هیجان خاصی بوده است، مردم متحد و یکپارچه بودند، ارتشیان فوج فوج به مردم ملحق می شدند، رهبری شورای انقلاب را تعیین کرده بود، برای آبادی و آبادانی کشور ایران بعنوان یک جوان در تظاهرات ضد رژیم فعال بودیم، آیا آن امیدها، آرزوها، شعارها تحقق یافتند؟ اگر نه چرا و چه کسانی باعث شدند؟

آری سخنم با آن نسلی است که در پیروزی انقلاب اسلامی سهیم بودند و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شبانه روز به کار فرهنگی، عمرانی  و...  برای تحول و دگرگونی جامعه سنتی بدون هیچ چشمداشتی مشغول شدند، نسلی که امروزه یا نیستند یا خیلی محتاط، محافظه کار و بعضاً دلخور و نگران، عده ای از آنها در جنگ تحمیلی نیز سنگ تمام گذاشتند و خیلی از آنها به درجه رفیع شهادت یا جانبازی نایل آمدند، اما  آن نسل با شهامت، جانباز، عده ای از آنها ناچار برای نام و نان تلاش،  سرانجام و غالباً بازنشسته و یادی از گذشته  و نگاهی به آینده که آینده ایران و فرزندان آنان چه خواهد شد؟!

اما افسوس که دوران ده ساله اولیه بعد از پیروزی انقلاب  اسلامی که دوره طلائی و مملو از صداقت، پاکدستی، ایثار، گذشت، تلاش  و همدلی بوده است تکرار نشدنی است، ولی عده ای از آن نسل هنوز هستند که نگران نسل های جدید، خواسته و انگیزه آنانند، نسل هایی که به سئولات آنان یا نتوانستیم و نخواستیم پاسخ بدهیم و یا پاسخ مقتضی نداریم، نسلی که خیلی هایشان دچار بی هویتی شدند، آنانیکه از نسل اول مانده اند هنوز گله مندند که چرا شعار ها، خواسته ها و اهداف مورد نظر آنان کاملاً محقق نشده است و چه عامل یا عواملی مانع شده است؟ چرا نتوانستیم شعارها، پیام و اهداف انقلابیون، مردم و رهبری را برای نسلهای  بعد به تصویر بکشانیم؟

آیا پیام انقلاب محقق گردید؟ اگر نه چرا، چه کسانی و به چه علت باعث و مانع شدند؟ کدام افراط و تفریط موجب عدم تحقق پیام و اهداف انقلاب اسلامی سال 57 گردید؟ چرا انقلاب کردیم؟ چرا بعد از چهل سال روحیه بازگشت به فرهنگ و سنت متعصب قومیت، طایفه و منطقه گرایی در حال شتاب است؟

به هر حال مبارک باید سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بر ملت بزرگ و تاریخ ساز ایران اسلامی، ملتی که چهل سال است با وجود تمامی ضعفها، کاستی ها، آسیب های اجتماعی، اداری و... از نظام وانقلاب دفاع کرده اند ، بر مسئولین است که قدر این ملت و این نظام مردمی را بدانند و امین خوبی برای هر دو باشند.

 برچسب ها : ,

تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نام:

نظر شما: