کد مطلب: 30849       
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸ دوشنبه ۱۱ آذر ساعت 8:32
نسخه چاپی

بویراحمد ودنا مدرس زمان می خواهد /حق بویراحمد ودنا را احیا کنیم/وکیل الدوله نمی خواهیم

اکنون که در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی وروز مجلس قرارداریم مطالبی چند را با الهام گرفتن از فرامین گهربار امام راحل عظیم الشان به عرض مردم شریف شهرستانهای بویراحمد ودنا می رسانم :

در ابتدا جملاتی ناب از حضرت امام خمینی (ره) :   

ـ دیگر شما مجلستان به دست خودتان است ، اختیار دست خودتان است . شما مختارید و مقدرات مملکت را ، خودتان به دست خودتان باید مقدرات را بگیرید . (23 / 1 / 58)

ـ وکلای مجلس شورا را خودتان تعیین می کنید ، همه چیز دست خودتان است ، خودتان بگیرید وکیل خوب تعیین بکنید که مقدرات مملکتتان دست مجلستان باشد . (24 / 2 / 58)

ـ امروز مسئولیت به عهدۀ ملت است .. . تمام مسئولیت به عهدۀ ملت است .. . امروز سرنوشت اسلام و سرنوشت مسلمین در ایران و سرنوشت کشور ما به دست ملت است . (22 / 12 / 58)

«مرکز همۀ قانون ها و قدرت ها مجلس است» (4 / 3 / 59) و مقدرات کشور به دست اوست .

عمر پر برکت مرحوم امام با تشکیل مجلس اوّل و دوّم و سوم شورای اسلامی مصادف بود ؛ او در طول این مدت در ضمن سخنرانی ها و بیانیه ها، این شرایط را برای نمایندگان مجلس شورا لازم دانست:

 مکتبی بودن

امام بیش از ویژگی های دیگر ، روی مکتبی بودن نمایندگان مردم تأکید کرده است و آن را با عبارت های مختلف  ـ دست کم 38 بار ـ تذکر داده است: «اعتقاد به اسلام ، صددرصد اسلامی ، اعتقاد به اجرای احکام اسلام ، گرایش به اسلام ، مکتبی ، کار برای اسلام ، مقیّد به احکام شرع ، معتقد به اسلام ، خدمت گزار به اسلام ، اسلامی ، در صراط مستقیم اسلامیت ، صددرصد مسلمان ، متدین ، متعبد به اسلام ، متعهد به اسلام ، مسلم ، تعهد به قوانین اسلام .» و در یک مورد «فاضل»بودن را لازم دانسته است و در هشت مورد «متعهد» بودن را.

با توجه به تاریخ بیان این ویژگی ها روشن می شود که امام برای انتخابات مجلس اوّل شورای اسلامی دست کم 37 بار روی صفت مکتبی بودن تأکید می کند و برای مجلس دوّم دست کم پنج بار و برای مجلس سوم یکی ـ دو بار آن را توصیه می کند:

ـ مردم کوشش کنند که وکلای صالح متدین در مجلس بفرستند . تمام گرفتاری ها و تمام چیزهایی که بر خلاف موازین عمل می شود آن جا حل می شود .. . مملکت ما همه متدین اند اکثراً ، و وکیل متدین تعیین می کنند . وقتی بنا شد وکلای متدین باشند و مقید به احکام شرع باشند که ان شاءالله  هستند ، آن وقت این مسائل همه اش حلّ می شود . (6 / 6 / 58)

ـ من متواضعانه از شما می خواهم که .. . اشخاصی اسلامی ، متعهد ، غیر منحرف از صراط مستقیم الهی را در نظر بگیرید و سرنوشت اسلام و کشور خود را به دست کسانی دهید که به اسلام و جمهوری اسلامی و قانون اساسی معتقد و نسبت به احکام نورانی الهی متعهد باشند . (23 / 11 / 58)

 معتقد به ولایت فقیه:

امام اعتقاد به ولایت فقیه را در یک مورد در سال 58 شرط لازم برای رییس جمهور و وکلا دانسته است و در انتخابات های بعدی مجلس سخنی از آن به میان نیاورده است:

ـ من بنا ندارم به این که کسی را تعیین کنم ، ما همین اوصاف رییس جمهور و اوصاف وکلایی که بعد می خواهید ان شاءالله  تعیین کنید باید بگویم و شما خودتان انتخاب کنید و از تفرقه و تفرق پرهیز کنید . اشخاص را هم ملاحظۀ سوابقشان را بکنید که قبل از انقلاب چه بوده اند ، در حالا ، انقلاب ، چه بوده اند و بعد از پیروزی نسبی چه کردند و چه بودند و بعد از این که همه اوصافش را به دست آوردید و او را شخصی دانستید که لیاقت دارد برای یک همچو مسندی و می تواند این مملکت را به طوری که خدا می خواهد اداره کند تا آن حدودی که در اختیار اوست ، و شخصی است که تعهد به اسلام دارد ، اعتقاد به قوانین اسلامی دارد و در مقابل قانون اساسی خاضع است و [آیا به] اصل صدو دهم [آن] ظاهراً که راجع به ولایت فقیه است معتقد است و وفادار است نسبت به او . یک همچو شخصی را شماها خودتان انتخاب کنید و گروه های مردم را هم وادار کنید که یک همچو شخصی را انتخاب کنند و از تفرقه بپرهیزید . (9 / 10 / 58)

معتقد به جمهوری اسلامی و قانون اساسی

ـ باید دانست مسلمان بودن تنها فایده ای ندارد . باید جمهوری اسلامی را قبول داشته باشد و از مسائل روز اطلاع داشته باشد.سعی کنید مثل مرحوم مدرّس را انتخاب کنید . (12 / 10 / 62)

ـ مجرد این که آدم خوبی است خیلی ، اوّل وقت نمازش را می خواند و نماز شب می خواند ، این برای مجلس کفایت نمی کند . مجلس اشخاصی سیاسی لازم دارد ، اشخاص اقتصاددان لازم دارد ، اشخاص سیاست مدار لازم دارد ، اشخاص مطلع بر اوضاع جهان لازم دارد . با تعهد به اسلام باشد و موافقت با جمهوری اسلامی ، لکن این مسائل هم باشد . در یک مجلس باید همه چیز باشد . در این کمیسیون های مجلس از امور ارتشی و کشاورزی و اقتصاد و همه چیز بحث می شود ، باید مطلع باشند این ها. آن هایی که در این کمیسیون ها هستند باید اشخاصی باشند که در بینشان که عالم به اقتصاد باشد ، عالم به امور کشاورزی باشد ، عالم به امور اداری باشد ، عالم بر مسائل جهانی باشد .. . مقدّرات کشورتان را به دست کسانی بدهید که برای کشور مفیدند از حیث سیاست ، از حیث اقتصاد ، از حیث همه چیز . (13 / 10 / 62)

 همگام با محرومین

امام برای هر سه دورۀ مجلس و بلکه برای همۀ دوره ها توصیه کرده است که نمایندۀ مجلس باید دلش برای طبقۀ ضعیف بسوزد ، همگام با محرومین ، طعم تلخ فقر را چشیده، درد مستضعفان را چشیده و مدافع اسلام پابرهنگان باشد ، طرفدار اسلام سرمایه داری و اسلام آمریکایی نباشد ، خدمت گزار ملت و مسلمین ، دلسوز به ملت و وفادار به مردم باشد . خیرخواه امت باشد و منفعت خود را بر مصلحت کشور مقدم ندارد.

 امین و شجاع

امام این ویژگی ها را نیز برای نماینده مجلس لازم می داند : امین ، مطمئن ، صحیح ، صالح ، سالم ، صادق ، متّقی ، خوب ، شجاع ، آزادمنش ، منوّر:

ـ نه از افرادی باشند که اگر روس یا آمریکا یا قدرت دیگری تشری زد بترسند باید بایستند و مقابله کنند . (12 / 10 / 62)

 9ـ دارای حسن سابقه

حسن سابقه و ریا کار نبودن نیز از شرایط لازم وکلاست:

ـ ما یک نفر را داشتیم که می خواست وکیل بشود . می گفتند که این آدم در ایامی که می خواهد رأی بگیرد نماز می خواند ، این جور نباشد ، خودتان فهمیده باشید . بین خودتان زندگی کرده باشد . فهمیده باشید که مسیر همان مسیری است که شما دارید . (2 / 3 / 58)

امام راحل عظیم الشان جملات زیبای دیگری دراین باره  نیز دارند که در بخش های بعدی ذکر خواهد شد.

واما چرا بویراحمد ودنا مدرس زمان می خواهد : مردم شهرستان های بویراحمد و دنا تاکنون شش نفر را به عنوان نماینده خود در مجلس شورای اسلامی انتخاب نموده اند و هر کدام از نمایندگان انتخاب شده توسط مردم شریف شهرستان های بویراحمد و دنا حائز نقاط ضعف و قوت بوده‌اند.

همه ما از عمق محرومیت ها اطلاع داریم :

عمق فقر و محرومیت درخیلی از مناطق شهرستانهای بویراحمد ودنا ،بسیاروخیم و عمیق می باشد،چندماه پیش مرکزپژوهشهای مجلس،عمق سوتغذیه و فقرغذایی و جیره غذایی را مستند و مستدل اعلام کرد وزرا و دست اندرکاران حکومتی  و کشوری بسیاربه استان فداکارووفادار ما بی مهری و بی توجهی نموده اند.محرومیت تاریخی دراستان ماهنوزحکفرماست،زیرساخت ها دراستان در حدابتدایی هم نیستند اشتغالدر حد پایین می باشد ،اماربیکاری بسیاربالاست،وضعیت شریان ها و راهها و جاده ها واقعا مطلوب نیست ،زیرساخت ارتباطات و تلفن و اینترنت  درحدبسیارنازل هست درمسیرهای عبوری پوشش آنتن نداریم درصورت بروز سانحه مشکل فاجعه و بحران بدل می شود،اموزش های دانشگاهی و فنی و حرفه ای اصلا مناسب نیست،  در محوریاسوج اصفهان وضعیت ایمنی و فنی جاده بسیارضعیف است ،خطوط و علایم و هشداردهنده ها نامعلوم وخیلی کم هستند ،تونل ها نه تهویه دارند نه روشنایی و نور دارند،و بسیارمعضلات و مشکلات دیگر که مسبب نابرابری بی عدالتی و تبعیض شده است در منطقه دنا و بویراحمد عمق محرومیت به تناسب بسیاربیشتر و عمیق تر و جدی ترهست اما مع الاسف گوش شنواوچشم بینایی وجودندارد و چشم برحقایق ووقایع بسته اند،ازدولت و حکومت ایران تقاضای دردمندانه و ملتسمانه داریم به برکت جمهوری اسلامی کمک نمایند تا از بن بستهای موجود رهایی یابیم .این امر با انتخاب نماینده قدر وسخنور وسخندان وصاحب شان وشوکت حاصل خواهد شد .

این همه حرص وجوش برای چیست ؟

با یک حساب سرانگشتی اگر حقوق هر نماینده را ۱۰ میلیون تخمین بزنیم درآمد ۴ سال آن چیزی حدود ۴۸۰ میلیون تومان می‌شود؛ حال اینکه برخی بر اساس چه منطقی برای رسیدن به این جایگاه، میلیاردی هزینه می‌کنند از همان مجهولاتی است که برای پی بردنش دیگر نمی‌توان به حساب دودوتا چهارتا مراجعه کرد بلکه جوابش را باید در پستوهای روابط و منافع جستجو کرد. چرا این همه جنگ وجدل وحرص وجوش روی این کرسی های سبز وجود دارد؟

پول های کثیف و میلیاردی

موضوع هزینه‌های انتخاباتی بحث امروز و دیروز نیست که بگوییم با یک پدیده نوظهور مواجه هستیم و حالا باید فکری برای آن بکنیم. این مسئله همواره وجود داشته و فقط مختص به این کشور هم نیست، آن هم با این توجیه که «انتخابات هزینه دارد»؛ اما سوال اینجاست که این هزینه‌ها با چه منطق وتوجیه و نظارتی وارد پروسه انتخابات می شوند؟ اگرما مردم هوشیار باشیم قطعا پاسخی دندان شکن به این گونه افراد خواهیم داد .

شان تشکیل پارلمان،تجسم اراده عمومی برای نظارت بر قدرتی است که مردم در اختیار دولت ها قرار داده اند، شان پارلمان این نیست که مظهر بودن اراده عمومی را کنار گذارد و خود بخواهد بخشی از قدرت باشد؛بن بست های موجود کشور، در بخشی،حاکی از عدم وجود پارلمان موثر است.

مردم همیشه در صحنه بویراحمد ودنا امید است با نگاه ویژه وبازنگری  فصل دیگری از خیزش ورویش را رقم بزنیم . انشاله در آینده هفته های بعد بخش دیگری از این نوشته تقدیم می گردد.

 

 


به قلم: جلیل بهشتی /کارشناس حقوق وکارشناس ارشد زبان وادبیات فارسی نویسنده و فعال فرهنگی
برچسب ها : ,

تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نام:

نظر شما: