کد مطلب: 26481       
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۳ اسفند ساعت 2:41
نسخه چاپی
استاندار کهگیلویه و بویراحمد:

تقویت و توسعه پایدار استان ضروری است

علی محمد احمدی استاندار در راستای برنامه ها و دیدارهای هفتگی خود با خداداد غریب پور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در تهران در خصوص توسعه و تقویت ظرفیت های معدنی دیدار و گفتگو کرد.

احمدی در این دیدار بر شناسایی ظرفیت های معدنی، راه های جذب سرمایه گذاری در این بخش مهم اقتصادی و البته مغفول مانده و ضرورت نقش راهبردی آن در تقویت و توسعه پایدار این استان تاکید کرد.
ایجاد صنایع فرآوری، توسعه فعالیت های اکتشافی و ذخائر جدید معادن و ضرورت پهنه بندی مناسب در محدوده های مستعد معدنی از دیگر محورهای مهم مطرح شده دیدار استاندار با معاون وزیر صنعت و رئیس هیات عامل سازمان توسعه، نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) بود.
 استاندار کهگیلویه وبویراحمد و معاون وزیر صنعت همچنین در خصوص روند و حرکت پرشتاب و امیدبخش اجرای طرح فسفات چرام به عنوان یکی از طرح های مهم توسعه ای و اقتصادی استان نیز تاکید داشتند.
عملیات اکتشافی معدن فسفات چرام از سال ۱۳۴۹ آغاز و تا سال ۱۳۷۲ به طول کشید و پس از آن مطالعات امکان سنجی فنی و اقتصادی شروع شد.
عملیات اجرایی این طرح مهم معدنی پس از سالها رکود و توقف سرانجام با حمایت ویژه دولت تدبیر و امید و مسئولان و مقامات اجرایی کهگیلویه وبویراحمد از حدود مهرماه سال ۹۶ وارد فاز عملیاتی شده است.
براساس برآوردها، با بهره برداری اولیه از این معدن برای ۶۰۰ نفر در دراز مدت و یک هزار و ۲۰۰ نفر به طور مستقیم شغل ایجاد می شود.
برآورد ذخیره معدن فسفات چرام ۸۰ میلیون تن با عیار ۸,۵ تا ۹ درصد است.
تاکنون ۷۵ فقره پروانه بهره برداری معدنی با حجم سرمایه گذاری افزون بر سه هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال در کهگیلویه و بویراحمد صادر شده است.
این تعداد معدن با اشتغال ۷۵۴ نفر و دارای بیش از یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تن ذخیره معدنی هستند.
همچنین از این تعداد هم اینک ۴۷ معدن فعال و در حال بهره برداری هستند.
میزان استخراج سالانه آنها حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تُن است.
سیمان، مرمریت، آهک، گچ، سنگ لاشه، مارن، شن، ماسه، فسفات، بوکسیت و سلستین از عمده ترین معادن در کهگیلویه و بویراحمد محسوب می شوند.برچسب ها : ,

تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نام:

نظر شما:


 

کد امنیتی: