کد مطلب: 22298       
تاریخ انتشار : ۱۳۹۶ چهارشنبه ۳ آبان ساعت 4:15
نسخه چاپی

توپ پر اعضای شورا و فرارهای جسته و گریخته مدیر آبفا / آبشار یاسوج را با بی تدبیری ویرانه کردید

نشست هفتگی شورای شهر یاسوج در حالی برگزار شد که مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری میهمان این نشست جهت پاسخگویی به بحران آب در این شهر یود، اما فرارهای جسته و گریخته این مدیر از پاسخگویی و درخواست از اعضای شورا جهت محرمانه بودن جلسه و اخراج خبرنگاران، از حاشیه های این نشست بود.

توپ پر اعضای شورا و فرارهای جسته و گریخته مدیر آبفا / آبشار یاسوج را با بی تدبیری ویرانه کردید

نشست هفتگی شورای شهر یاسوج در حالی برگزار شد که مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری میهمان این نشست جهت پاسخگویی به بحران آب در این شهر یود، اما فرارهای جسته و گریخته این مدیر از پاسخگویی و درخواست از اعضای شورا جهت محرمانه بودن جلسه و اخراج خبرنگاران، از حاشیه های این نشست بود.

به گزارش بشارنیوز، نشست هفتگی شورای شهر یاسوج در حالی برگزار شد که مدیران آب و فاضلاب شهری استان و شهرستان بویراحمد، جهت ارائه توضحیاتی در خصوص نابسامانی های آب شرب شهر یاسوج مهمانان ویژه شورا بودند.

کیوان آشنا در این جلسه گفت: بحث فرسودگی شبکه آب که در بسیاری از اوقات بدلیل نشت، مشکلاتی را برای شهروندان بوجود می آورد ،در تمامی مناطق شهر تخریب آسفالت های شهر را به دنبال داشته است.

آشنا گفت : برخی مناطق ۲۰ ساعت آب قطع می شود و در برخی دیگر از نقاط شهر حتی یک دقیقه هم قطعی آب وجود ندارد.

فرشید احمدی کیش در این جلسه با ابراز نارضایتی از وضعیت موجود آب در سطح شهر یاسوج بیان کرد: من انتظار دارم یک بازرس ویژه برای این وضعیت در نظر گرفته شود و نقاط مختلف شهر را بررسی کند. احمدی کیش بیان کرد: لوله های فرسوده، کنده کاری ها بررسی شوند ،لوله های ترکیده در سطح شهر به وفور پیدا می شود و چون در سطح شهر رفت و آمد داریم مشکلات آبی شهر را بخوبی می شناسیم. وی با بیان اینکه زیر ساخت های لازم برای شبکه های آب در سطح شهر یاسوج موجود نیست عنوان کرد : مردم خواهان این هستند در جاههاییکه زمینه ارائه خدمات از شهرداری گرفته شده است ،آب و فاضلاب پی گیری نمایند.

احمدی کیش که کارمند اداره کل کمیته امداد امام خمینی استان است ،با انتقاد از سخت گیری هایی که شرکت آب و فاضلاب جهت دادن مجوز کنتور و فاضلاب اعمال می کند ،گفت : شما از مردم سند می خواهید اما خیلی از مردم سند ندارد ،کجای دنیا از یک پیرمرد ۶۰ یا هفتاد ساله که تنها با دخترش زندگی می کند ،سند می خواهند .

وی ادامه داد : در برخی مناطق آب و فاضلاب کنده کاری می کند آسفالت ها را تخریب می کند و بعد از اینکه کار خود را انجام داد دیگر از آنها برای ترمیم آسفالت خبری نیست ،که از شما انتظار می رود برای حل این معضل برای نظارت بر کار پیمانکارانتان ناظر ویژه بکار بگیرید.

مسود خوبانی دیگر عضو شورای شهر یاسوج بود که اظهار کرد: با توجه به تخریب هایی که در صورت امکان در برخی مناطق که هنوز آسفالت آن انجام نشده است شرکت آب و فاضلاب عملیات آبرسانی و احداث فاضلاب را انجام دهد تا بعد از آن شاهد این نابسامانی ها نباشیم.

خوبانی ادامه داد : متاسفانه تعامل لازم بین دستگاههای خدمات رسان در سطح شهر وجود ندارد ،که قطعا این مشکلات که بوجود بیاید با تعاملات حل خواهد شد . وی در ادامه به عوارض ۳ درصدی روی فیش های آب که شرکت آب و فاضلاب درافت می کند اشاره کرد و گفت : باید دید این ۳ درصد که روی هم رفته رقم هنگفتی را شامل می شود در کجا هزینه می شود که انتظار می رود گزارشی در این باره ارائه شود.

محمد رحیم دهرابپور در این جلسه گفت : مشکلات باید بررسی شود و تلاش ما باید در راه کاهش این معضلات باشد ،شهر یاسوج یک شهر جوان است ،جمعیت اولیه یاسوج ۱۴۵۰ نفر بود و الان حدود ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.

دهرابپور گفت : الان بحث در رابطه آینده این شهر است و حدود ده سال آینده جمعیت این شهر تا دوبرابر جمعیت کنونی خواهد رسید . وی گفت : مهمترین مشکل موجود در سطح شهر یاسوج استفاده ناصحیح از آب شرب است که در برخی از مناطق مشاهده شده است از آب شهر برای آبیاری باغها استفاده می شود.

محمد رحیم دهرابپور در ادامه به وضعیت آبدهی تنگ سرخ اشاره کرد و گفت : همه امید این شهر در آینده به آب سد تنگ سرخ است که آن چیزی که من شنیدم این است که تنها یک هفتم یا یک هشتم از این آب به یاسوج تعلق می گیرد که باید آب شرب یاسوج ،آب کشاورزی و صنعتی از همین سد تامین شود که به نظر من سد را احداث نکنند بهتر است.

عضو شورای شهر یاسوج اضافه کرد : حالا یا کوتاهی شده ،یا بی توجهی شده ،یا بر اثر بر سر و صاحبی بوده که این بلا سرش آمده من نمی دانم . محمد رحیم دهرابپور ضمن تاکید بر اینکه همه جای ایران یاسوج را به آبشار این شهر می شناسند که الان دیگر اثری از آن دیده نمی شود ،گفت : این ایراد از شرکت آب و فاضلاب نیست باید چاره اندیشی کرد و آب ابشار باید رها شود ،ما منابع آب غنی داریم .

دهرابپور اضافه کرد : من می شنویم که شخصی ۵ هزار تومن فیش آب خود را پرداخت نکرده است یکماه بعد برای او فیش ۲۰ هزار تومانی صادر می کنند من دلیل آن را نمی دانم که محاسبات بر چه اساس است.

هدایت اکبری در این خصوص گفت : در رابطه سد تنگ سرخ در حیطه آب منطقه ای است که ما برای استاندار نامه نوشتیم و برای رسانه ها ارسال کردیم و بحث این بود که تا سال ۱۴۱۲ یاسوج از آن استفاده کند در صورتیکه مشکلات آب یاسوج از سال ۱۴۱۲ به بعد شروع می شود. فرشاد نگین تاجی آخرین عضو شورای شهر بود که در این نشست گفت : بنده به سهم خودم از زحمات شما تشکر می کنم ،ما نماینده مردم هستیم و از ما خواسته هایی دارند .

نگین تاجی ادامه داد : چیزی که بسیار مهم است که یاسوج یکی از مهاجر پذیر ترین شهرهای کشور است و مساله آب بها و نوع خدماتی که شما به مردم ارائه می دهید بسیار تاثیر گذار است ،اما چیزی که برای ما بسیار مهم است که با توجه به رشد بسیار زیاد سرانه جمعیتی نیاز به نقشه کار است و در این خصوص نیاز است کار گروهی برای ارائه نقشه راه تشکیل شود. وی افزود:در منطقه راهنمایی و ترمینال مشکلات قطعی اب زیاد است که امیدوارم دوستان مدیریت بهتری داشته باشند.

منتخب اول شورای شهر یاسوج گفت :در بحث کلر زدایی که به صورت سنتی انجام می شود تقاضا داریم که اگر راهی دارد کلر زدایی بضورت مکانیزه انجام شود ر برخی اوقاب اب شرب قابل مصرف نیست و ما توقع داریم در سایه تعامل مشکلات اب مرتفع شود. علی اکبری تبار در این نشست گفت: امیدوارم جلساتی که باموضوع حل دغدغه های مردم شهر برگزار می شود تنها شنیداری نبوده و به حل آنها نیز کمک شود.

وی ضمن اعتراض به خواسته مدیر آبفای شهری مبنی بر عدم حضور خبرنگاران در جلسه گفت: قطعا حق مردم است بدانند در شهر چه خبر است و اصحاب رسانه نیز به عنوان نماینده مردم حق حضور در این جلسه را دارند.

وی همچنین باطرح سوالات متعددی از مدیر و معاونین آبفا تصریح کرد: یکی از رسالت های آب و فاضلاب بحث فرهنگی است، شما در این زمینه چه اقدام درخوری انجام دادید؟ در بحث ارتقای کیفیت آب چه کارهایی صورت گرفت؟

وی گفت :مهمترین اولویت آب و فاضلاب شهری کیفیت آب سالم است اگر با مشکلات موجود نتوانیم اقدامی برای مردم انجام دهیم لااقل آب سالم به خورد آنها بدهیم.

علی اکبری بار گفت : اخیرا مشاهده شده است که مامورین شما به مغازه مراجعه می کنند و داشتن کنتور آب را الزامی اعلام کرده اند یک مغازه طلا فروشی یا پارچه فروشی چقدر آب مصرف دارند که اینقدر مردم را در تنگنا قرار می دهید یا چرا به شخصی که منزلش بالای مغازه اش است و طبیعی است که نیازی به کنتور ندارد از وی طلب امتیاز آب می کنید.

اکبری تبار ضمن انتقاد از وضعیت سامانه پاسخگویی ۱۲۲ گفت : سامانه ۱۲۲ به درستی به مردم جواب نمی دهد و معلوم نیست برای چه تعریف شده است وی با ابراز ناراحتی از وضعیت موجود خاطرنشان کرد: اگر در بحث سکونتگاهها و امکانات رفاهی و گردشگری کار چندانی نتوانستیم انجام دهیم، اما مردم حداقل حق دارند آب سالمی بخورند.

اکبری تبار ادامه داد: جلسات ۴ سال گذشته نیز تاکنون به نتیجه نرسیده و همچنان در بخش آب مردم با مشکلاتی مواجه هستند تا جاییکه متاسفانه حتی درمرکز شهر ساعات طولانی در بی آبی به سر می بریم. این عضو شورای شهر با اشاره به اینکه آبشار شهر تبدیل به ویرانه ای شده است، افرود: کجای دنیا از آب های سطحی به عنوان آب شرب استفاده می شود که شما با آبگیری از آبهای سطحی موجب ایجاد تنش آبی و ویرانه شدن آبشار کردید؟

وی ضمن انتقاد از عدم گزارش دهی مدیرآبفا گفت: در چندسال گذشته چندبار به شورا گزارش دادید در حالیکه چندین مصوبه برای شما طی این مدت تصویب کردیم. سوالات پی در پی علی اکبری تبار و سکوت مدیر و معاونان آبفای شهری ادامه داشت. این عضو شورای شهر در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: بیماریهای انگلی ناشی از مصرف آب ناسالم داد مردم را درآورده است، قطعی های مکرر آب که از قبل اطلاع رسانی نشده است نیز همین طور، آیا اطلاع رسانی از این قطعی ها هم کار سختی است که موجبات نارضایتی مردم را فراهم می کنید؟

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان نیز در این نشست ضمن فرارهای مکرر از پاسخگویی و مقدمه چینی گفت: دغدغه های مطرح شده توسط اعضای شورا را یادداشت کرده و بررسی خواهیم کرد. لدنی نژاد افزود: مجموعه آبفا با این بحث ها و مشکلات بطور شبانه روزی دست و پنجه نرم می کند و باید بپذیریم بخش زیادی از آنها ناشی از بحران آب است.

وی ادامه داد: یکی از اولین دستگاههای که در شهرهای مختلف استان به شوراها مراجعه کرده و خواستار تعامل بیشتری است، آبفا بوده و درصدد رفع مشکلات موجود خواهیم بود. وی بااشاره به جمعیت رو به رشد شهر یاسوج گفت: در فاصله سالهای ۴۶ تا ۹۶ قریب به ۵۰ سال جمعیت مرکز استان ۱۳۵ برابر شد و خدمات دهی به این جمعیت با همان زیرساخت های سالهای اولیه است و هنوز نتوانسته ایم باتوجه به کمبود اعتبار، اقدام به جمع آوری تمام خطوط فرسوده کنیم.

وی باگریز از پاسخ های متعدد اعضای شورای شهر تصریح کرد: این مشکلات خاص مجموعه آبفا نیست و همه دستگاهها با مشکلاتی مواجه هستند و برای رفع آنها تلاش خواهیم کرد. لدنی اظهار داشت: آب شهر یاسوج وابسته به سدتنگ سرخ است و اگر حل نشود مشکلات از این هم بیشتر خواهند شد! در حالیکه منابع آب سایر شهرستانها را روی سدکوثر بسته ایم و مشکلات کمتری خواهند داشت. در ادامه این نشست فرار مدیرعامل آبفای شهری با این بهانه که صحبت در بحث آب محرمانه است و موجب تشویش اذهان عمومی خواهد شد، به نتیجه نشست و ایشان خواستار ترک خبرنگاران حاضر در جلسه شد.برچسب ها : ,

تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نام:

نظر شما:


 

کد امنیتی: