کد مطلب: 27718       
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۲ خرداد ساعت 12:16
نسخه چاپی
دیروز دیلگون و امروز وزگ

تکرار تراژدی قلع و قمع درختان گردو در کهگیلویه و بویراحمد

طی یک ماه اخیر دو باغ کهنسل گردو در استان کهگیلویه و بویراحمد توسط افراد مغرض قلع و قمع گشته اند، نخست درختان گردوی دیلگون با بیش از سیصد و پنجاه اصله درخت و اکنون درختان گردوی وزگ با تعداد هفتاد و چهار اصله درخت، قلع و قمع شدند.

به گزارش بشارنیوز، پدرام ئیلانی// از روزگاران قدیم همواره میان چادرنشینان عشایر و روستانشینان، نزاع ها و دعواهای بسیاری رخ داده است. عمده این نزاع ها بر سر مالکیت آب و گاها بر سر مالکیت مراتع و خوراک دام اتفاق افتاده که موارد بسیاری از این نزاع ها، به قلع و قمع درختان باغ ها و تخریب مزارع توسط عشایر و یا شخم زدن مراتع و محل چرای احشام توسط روستاییان و باغ داران منجر شده و اگر زمان این نزاع ها طولانی تر می شد، به درگیری های خونین می انجامید.

خردادماه امسال، برای دومین بار شنیده ها حاکی از قلع و قمع درختان کهنسال باغ ها توسط افراد خودخواه و شروری است که نه جان درختان بی زبان برای آنها اهمیتی دارد و نه از برباد دادن زحمات طاقت فرسایی که باغداران به پای یک درخت کشیده اند تا تنومند و به بار نشینند، ترسی دارند. چندی پیش برخی رسانه های استانی خبر از قلع و قمع درختان یک باغ در منطقه دیلگون شهرستان بویراحمد دادند، اما فاجعه در دیلگون مسکوت نماند و اکنون در یکی از باغ های روستای وزگ شهرستان بویراحمد، رخ داده است.

طی تماس تلفنی اهالی روستای وزگ با بشارنیوز؛ خبرنگار این سایت تحلیلی خبری به منطقه مورد نظر اعزام و به بررسی های میدانی منطقه ای که درختان آن قلع و قمع شده بودند پرداخت و با باغبان باغ تخریب شده و تعدادی از اهالی این روستا به گفت و گو نشست.

طی بررسی های میدانی منطقه مورد نظر مشخص شد که هفتاد و چهار اصله درخت از یک باغ چهل و پنج ساله قلع و قمع شده اند که عمر هر یک از این درختان قطع شده بین بیست و پنج تا چهل و پنج سال تخمین زده می شود. این باغ در مجاورت و همسایگی سیاه چادرهای عشایری واقع شده است و دارای یک چشمه آب نیز می باشد.

به گفته اهالی این روستا، چندی پیش منبع آبی که بر روی این چشمه نصب شده بود، توسط چادرنشینان مجاور تخریب شد که با شکایت اهالی فرد تخریب گر روانه دادسرا و محکوم گردید. اما حکایت در اینجا پایان نمی یابد و افراد محکوم شده برای باغداران و اهالی شاکی، خط و نشان کشیده و آنها را تهدید می کنند. دو روز بعد باغداران و اهالی روستا متوجه قلع و قمع تعداد بسیاری از درختان گردوی باغی که در مجاورات سیاه چادرها قرار داشت می شوند. به گفته اهالی این روستا، خانواده عشایری که در مجاورت این باغ سکونت دارند، مضنون به قلع و قمع این درختان هستند و از قوه قضاییه و نهادهای امنیتی و انتظامی خواستار پیگیری جدی این فاجعه شده اند.

باغبان در سوگ نشسته از مراجع قانونی خواستار پیگیری موضوع شد

محمدجعفر حسین پور، باغبان شصت و هفت ساله این باغ با بیان اینکه تک تک درختان قلع و قمع شده را با دستان خود کاشته و پرورش داده است، گفت: درختی که به دست باغبان کاشته، آبیاری و مراقبت می شود، هیچ فرقی با فرزند باغبان ندارد.

این باغبان شصت و هفت ساله، افزود: امروز خودخواهی و خودبینی فردی شرور سبب شده است تا در سوگ درختانی بنشینم که همانند فرزندانم بودند.

وی با بیان اینکه نمی تواند از قاتلین و قلع و قمع کنندگان درختانش بگذرد، از قوه قضائیه و نهادهای امنیتی و انتظامی خواستار پیگیری جدی موضوع شد و گفت: از تمامی نهادهای متولی انتظار داریم که موضوع را به صورت جدی پیگیری کنند و با متخلفان و مجرمان برخورد قانونی شود. حسین پور ادامه داد: اصلا مایل نیستیم که این درگیری ها ادامه یابد و متولیان اجرای قانون نباید اجازه دهند بیش از این درگیری ها ادامه یابد.تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نام:

نظر شما: