کد مطلب: 27605       
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸ چهارشنبه ۱۵ خرداد ساعت 10:00
نسخه چاپی

حجم انبوه گردشگران، خدمات رسانی در شهر یاسوج را با مشکل مواجه کرد

شهر یاسوج به عنوان پایتخت طبیعت ایران، همه ساله یکی از مهمترین مقاصد گردشگری کشور می باشد.طبیعت بکر و آب و هوایی مطلوب سبب شده است تا این مرکز استان در فصول گرم سال پذیرای بسیاری از مسافران و گردشگرانی باشد که روح و جسم خسته خویش را به این دیار کشانده اند تا روح و روان شان را در این طبیعت زیبا جلایی تازه بخشند.

بشارنیوز// پدرام ئیلانی، گردشگری به عنوان یک صنعت نوین که می تواند تکیه گاهی به منظور ایجاد اشتغال و افزایش درآمد مردمان استان کهگیلویه و بویراحمد باشد، در سالهای گذشته با تحولات چشم گیری مواجه گشته است و اکنون بیش از پیش مورد توجه مسئولان استانی و متولیان امر قرار گرفته است. با وجود رشد بیش از پیش اقامتگاه ها و تفرجگاه های استان در سالیان اخیر، متاسفانه هنوز هم ضعف ها و کم و کاست هایی در پذیرایی از مسافران و گردشگرانی که استان کهگیلویه و بویراحمد به خصوص شهر یاسوج را به عنوان مقصد گردشگری انتخاب می کنند وجود دارد.

متاسفانه کمبود اقامتگاه ها و تفرجگاه هایی که قادر باشند تعداد بالای گردشگران و مسافران در سطح استان و بلاخص شهرستان های بویراحمد و دنا را پوشش دهند، سبب شده است تا در زمان های ازدیاد جمعیت گردشگران، ستاد خدمات سفر در استان را ضعیف و ناکارآمد جلوه دهد.
 خبرنگار بشارنیوز با بررسی میدانی اقامت گاه ها و تفرجگاه های شهر یاسوج در دو روز اخیر و بررسی نقاط ضعف و قوت خدمات دهی به مسافران و گردشگران، به سراغ مسئولان و متولیان امرگردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد رفت و با آنها به گفت و گو نشست.


زیرساخت های گردشگری موجود، جوابگوی پذیرایی از حجم بالای گردشگران نیست
محمود باقری، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد در گفت و گو با خبرنگار بشار نیوز با بیان اینکه استقبال شدید مسافران و گردشگران در ایام تعطیلات پیش بینی شده بود، اظهار داشت: هماهنگی های لازم با تمام دستگاه های عضو ستاد خدمات سفر انجام شده بود و دستگاه های مختلف آمادگی خود را به منظور تامین مایحتاج شهروندان و گردشگران و نظارت بر قیمت ها اعلام نمودند. وی افزود: همچنین متولیان فضاهای عمومی، اقامتگاه ها و تفرجگاه ها علاوه بر اعلام آمادگی به منظور استقبال از گردشگران با جدیت تمام آماده پذیرایی و خدمات دهی به گردشگران و میهمانان استان هستند.


باقری با اشاره به استقبال بسیار بالای گردشگران از شهرستان های بویراحمد و دنا گفت: متاسفانه با وجود افزایش اقامتگاه ها و تفرجگاه ها در دوسال اخیر، زیرساخت های گردشگری موجود جوابگوی استقبال از این حجم گردشگر نبودند و گردشگران را به سمت پارکهای شهری هدایت کرده ایم. وی در این خصوص ابراز تاسف کرد و گفت: شاید در برخی نقاط حاشیه ای خدمات مطلوبی به گردشگران ارائه نشود، ولی تمام تلاشمان را خواهیم کرد که گردشگران با خاطره ای خوب استان را ترک نمایند. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد در خصوص کمبود زیرساخت های گردشگری به منظور اسکان و خدمات دهی به حجم بالای گردشگران، اظهار داشت: متاسفانه بنا به محدودیت هایی زیست محیطی و قوانین دست و پاگیر مربوط به منابع طبیعی و امور آبی که برای ایجاد و احداث زیرساخت ها و اقامتگاهای گردشگری  وجود دارد، امکان احداث و ایجاد تاسیسات گردشگری در بسیاری از نقاط گردشگر پذیر استان وجود ندارد، ولی با فعالیت جدی بخش خصوصی در احداث زیرساخت های گردشگری، طی دوسال آینده پاسخگوی بخش عظیمتری از خواسته های هموطنان و گردشگران خواهیم بود.


باقری با بیان اینکه همبستگی و هم افزایی خوبی میان دستگاه های خدمات رسان به منظور استقبال از گردشگران وجود دارد، گفت: این همبستگی میان دستگاه های خدمات رسان و آماده باش کامل آنان در استقبال از گردشگران یکی از مهمترین نقاط قوت در پذیرایی و خدمات رسانی به گردشگران است. وی ادامه داد: با به بهره برداری رسیدن اقامتگاه ها و تفرجگاه هایی که بخش خصوصی هم اکنون در تهیه و تدارک زیرساخت های آن هستند، در آینده ای نه چندان دور بسیاری از ظعف های موجود پوشش داده خواهد شد. باقری تصریح کرد: بالغ بر صد و سی میلیارد تومان تسهیلات جهت مرتفع کردن ضعف های خدمات دهی به سرمایه گذاران به منظور احداث هتل، پارک آبی، تله کابین و اقامت های بوم گردی تخصیص داده شده است.


ازدیاد جمعیت گردشگران خارج از تصوراتی بود که از گذشته داشتیم
نستهن مقدم، شهردار مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد در گفت و گو با خبرنگار بشارنیوز با بیان اینکه در دو روز گذشته استقبال گردشگران از شهر یاسوج خارج از تصوراتی بود که از گذشته داشتیم، اظهار داشت: در روزاول تعطیلات تمام فضای آبشار یاسوج و پارک های شهر اشباع و ظرفیت آنها تکمیل شد. وی با بیان اینکه با تکثر و ازدحام جمعیت گردشگران در شهر یاسوج مواجه شده ایم اظهار کرد: با کمک و هماهنگی نیروهای انتظامی و راهور و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری توانستیم گردشگران را به پارک ها و نقاط خلوت تر هدایت کنیم تا تمرکز و بار ترافیکی در نقاطی همچون آبشار یاسوج و پارکهایی همچون مهرورزی و ساحلی به حداقل برسد و گردشگران را به سمت تنگ مهریان، تنگ گنجه ای، سد شاهزاده قاسم هدایت کردیم. مقدم با بیان اینکه تمام نیروی های خدماتی در این چند روز آماده باش و در حال خدمت رسانی بوده اند، افزود: همه نیروها به صورت تمام وقت پای کار آمدند تا خدمات رسانی به گردشگران و مسافران و تامین امنیت آنها به مطلوب ترین شکل انجام شود.


شهردار یاسوج با اشاره به اینکه خدمات دهی مطلوب در اولویت کاری اش قرار داشته است، اظهار کرد: در تمام نقاط شهر یاسوج با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مشغول بررسی های لحظه ای هستیم تا بتوانیم از تمام فضاهای موجود به منظور خدمات دهی مطلوب به گردشگران استفاده نماییم. مقدم گفت: به دنبال این هستیم که یاسوج به عنوان یکی از مهمترین مقاصد گردشگری جنوب کشور بهترین خدمات را به مسافران و گردشگران ارائه نماید تا گردشگران با خاطره ای خوش به شهرهای خویش بازگردند.


وی در خصوص تامین آب و برق و نظافت سرویس های بهداشتی اظهار کرد:  تمام تلاش خود را کرده ایم که گردشگران هیچ مشکلی در خصوص دسترسی و استفاده از سرویس بهداشتی، آب خوری و ... نداشته باشند. مقدم افزود: نیروهای سازمان آتش نشانی شهرداری یاسوج در تفرجگاه ها حضور پیدا کرده اند و علاوه بر آنکه آماده خدمات رسانی هستند،  نکات ایمنی را به گردشگران گوشزد نموده اند. مقدم در خصوص اعمال محدودیت های ترافیکی نیز گفت: تاکنون سه نوبت محدودیت ترافیکی در نقاطی همچون آبشار یاسوج اعمال شده است تا گردشگران به بهترین مکان های شهر یاسوج هدایت شوند.


 در پایان شهردار یاسوج از شهروندان درخواست کرد که از عبور و مرور در تفرجگاه ها و سطح شهر و ترددهای بی مورد خودداری کنند تا گردشگران و میهمانان عزیز شهرمان با کمترین مشکلات ترافیکی و اسکان مواجه شوند.برچسب ها : ,

تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نام:

نظر شما: