کد مطلب: 27648       
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸ يکشنبه ۱۹ خرداد ساعت 8:53
نسخه چاپی

حریق ۲۰۰ هکتار از جنگل‌ها و مراتع منطقه حفاظت‌شده خائیز

عصر روز ۱۶ خرداد دونقطه از منطقه حفاظت‌شده خائیز حوالی منطقه آب‌لگنی و نیز گرخواجه دچار آتش‌سوزی شده که ۲۰۰ هکتار از جنگل‌ها و مراتع طعمه حریق شدند.

روح‌الله عزیزی ، اظهار داشت: عصر روز‌ 16 خردادماه حوالی ساعت 18:15 دقیقه همزمان با وقوع رعدوبرق‌های شدید و نزولات آسمانی، دو نقطه از منطقه حفاظت‌شده‌خائیز دچار آتش سوزی شد.

رئیس اداره محیط‌زیست شهرستان کهگیلویه افزود: آتش‌سوزی روز گذشته در دونقطه از حوزه گر‌خواجه و پادوک واقع در ضلع‌شرقی منطقه حفاظت‌شده و نیز ارتفاعات مشرف به خائیز معروف به آب‌لگنی و خائیز شروع و به علت وزش‌باد در این مناطق آتش‌سوزی شدت گرفت.

عزیزی ادامه داد: باتوجه به نزدیک بودن حوزه گرخواجه به عشایر منطقه پادوک و باهمکاری عشایر و اهالی این منطقه سرانجام پس از 2ساعت و نیم تلاش بی‌وقفه جهت خاموش شدن آتش نتیجه داد و توانستیم در این نقطه اطفاء‌حریق کنیم.

وی با اشاره به آتش‌سوزی شب‌گذشته در ارتفاعات مشرف به خائیز در منطقه آب‌لگنی تصریح کرد: آتش‌سوزی در این نقطه باتوجه به اینکه در ارتفاعات قرار گرفته و وزش جریان‌باد باعث شدت‌گرفتن آن شد در نهایت شب‌گذشته ساعت 21 توانستیم به منطقه حریق برسیم و اطفاء این نقطه تا ساعات آغازین صبح امروز ادامه داشت.

رئیس اداره محیط زیست  کهگیلویه با اشاره به اینکه در این آتش سوزی نزدیک به 200 هکتار از اراضی ملی طعمه حریق شد، ادامه داد: همچنین در این آتش‌سوزی تعداد 30 اصله بادام‌کوهی طعمه حریق شد و بیشتر علفزارها و بوته‌ها دچار آتش‌سوزی شدند.

عزیزی با اشاره به کنترل مناطق حریق تصریح کرد: با کمک نیروهای مردمی و اهالی منطقه حفاظت‌شده بعد از مهار آتش‌سوزی و اطفاء‌حریق در اطراف منطقه آتش‌سوزی درحال بازدید و کنترل هستیم.

وی عنوان کرد: باتوجه به اینکه زیست‌گاه کل‌بز صخره و کوه بوده و کل‌بز نیز گونه غالب منطقه حفاظت‌شده‌خائیز است برای حفاظت از حیات وحش آنها را به تل‌سیاه، تل‌سفید و ارتفاعات مشرف به تنگ‌تکاب و تنگه‌های دیگر هدایت کردیم و خوشبختانه هیچ‌خطری حیات‌وحش را تهدید نکرد.


تسنیم
برچسب ها : ,

تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نام:

نظر شما: