کد مطلب: 30433       
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸ جمعه ۲۴ آبان ساعت 1:54
نسخه چاپی

حکایت بنزین 3 هزار تومانی و ظلمی که بر مردم می رود

بشارنیوز- اگر به هر دلیل قیمت دلار بالاتر رود آیا بهای سیاست‌های اقتصادی را مردم باید با افزایش قیمت بنزین تولید داخل بپردازند؟

بنزین در اقتصاد ایران به یک کالای معیار تبدیل شده است. کالای معیار به کالایی گفته می‌شود که افزایش قیمت یا کمبود و فراوانی آن معیاری برای داوری درباره اقلام دیگر نیز هست. در بیشتر موارد این تصور با منطق اقتصاد سازگار نیست ولی به دلایل مختلف نزد مردم این ذهنیت شکل می‌گیرد. از این رو هنگامی که قیمت بنزین دو یا چند برابر می‌شود دارندگان کالاهای دیگر تصور می‌کنند آنها نیز حق دارند قیمت کالا یا خدمات خود را دو یا چند برابر کنند.

حال آن که میزان مصرف بنزین یک خودرو در طول روز مشخص است و دو برابر شدن قیمت بنزین توجیه دو برابر شدن کرایه خودرو نیست. دلار و طلا نیز دیگر کالاهای معیارند و خوشبختانه بخشی جامعه پذیرفته که قیمت طلا تابعی از قیمت جهانی است و نباید میان افزایش قیمت آن با دیگر کالاها نسبت دقیق برقرار کند. بنزین اما همچنان کالای معیار است و اگر اولویت دولت کاهش نرخ تورم است افزایش قیمت بنزین - فارغ از این که خودرو کم مصرف در اختیار مردم قرار بگیرد یا نه - تورم زاست.

در کشوری که یکی از مهم‌ترین معضلات اجتماعی آن مرگ 20 هزار نفر در جاده‌های آن است، تشویق مردم به استفاده بیشتر از وسایط نقلیه شخصی تنها این آمار را بالا می‌برد. نفس این اقدام که خودروهایی باید تولید یا وارد شوند که مصرف بنزین آنها کمتر باشد درست است اما فاصله فناوری تولید خودرویی با مصرف 12 لیتر در هر 100 کیلومتر با مصرف 5 لیتر در 100 کیلومتر بیش از 30 سال است. این جهش 30 ساله چگونه میسر است یا منظور، واردات به جای تولید یا مونتاژ است؟

اگر همین فردا آمریکا به سوریه حمله کند و قیمت دلار در ایران مثلا به 15 یا 16 هزار تومان برسد، آیا آنگاه باید گفت قیمت واقعی بنزین لیتری 15 یا 16 هزار تومان است؟!

در اردیبهشت سال 84 و بلافاصله پس از اعلام کاندیداتوری مرحوم هاشمی رفسنجانی خبرنگار یو.اس.تودی با او گفت و گو کرد و پرسید با این که درآمد متوسط ایرانیان در ماه 200 تا 250 دلار است چرا نوع زندگی ایرانیان به گونه‌ای است که درآمد آنان دو تا سه برابر این مبلغ به نظر می‌رسد؟ آقای هاشمی پاسخ داد: «چنانچه به یکی از جایگاه‌های بنزین سر بزنید یا قبوض برق و گاز را ببینید متوجه می‌شوید راز این تفاوت چیست. بخشی از هزینه‌های زندگی را در واقع دولت با یارانه‌های انرژی می‌پردازد

به عبارت دیگر واقعی نبودن دستمزدها با یارانه‌ها و حامل های ارزان انرژی توجیه می‌شد. در وضعیت کنونی اما نه دولت توان افزایش دستمزدها را دارد و نه کارفرمایان و در نتیجه می‌توان گفت با افزایش قیمت بنزین سطح رفاه عمومی کاهش می‌یابد.

مسئولان بهتر از نویسنده این سطور و هر شخص دیگر می‌داند که برای بنزین تولید داخل یارانه‌ای پرداخت نمی‌شود بلکه شرکت‌های تولید و پخش فرآورده‌های نفتی در واقع نفعی دریافت نمی‌کنند یا احیانا محصول خود را با زیان می‌فروشند و این با یارانه متفاوت است. صحبت از قیمت واقعی را می‌توان به منزله جبران آن عدم‌النفع دانست حال آن که این جبران با روش‌های دیگر نیز میسر است.

با عنایت به موارد فوق، می توان تاکید کرد و هم نوا با مردم گفت: «بالا بردن قیمت بنزین ظلم به مردم است

امشب و همزمان با سراسر کشور بنزین در جایگاه های استان کهگیلویه و بویراحمد با لیتری آزاد 3 هزار تومان عرضه شد و همچنان برای خرید دست و پا می شکستند! اما عزای واقعی را در خانه ها می کشند که به این ظلم فکر می کنند که در حکومت اسلامی که قرار بود در رفاه به سر ببرند، چه ظلم هایی که بر آنها روا نمی دارند! بابی که احمدی نژاد گشود و روحانی تخته گاز از آن رد شد.برچسب ها : ,

تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نام:

نظر شما: