کد مطلب: 23858       
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷ چهارشنبه ۱۷ مرداد ساعت 1:10
نسخه چاپی

خروج 11783 مترمربع اراضی ملی از دست سودجویان درکهگیلویه وبویراحمد با صدور رای قطعی

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان با اعلام این خبر گفت: باصدور رای نهایی وقطعی مراجع قضایی از ابتدای سال جار تا کنون 11783 متر مربع از اراضی منابع ملی رفع تصرف و به دولت بازگردانده شد

به گزارش بشارنیوز، محسن جعفری نژاد مدیرکل حفاظت محیط زیست استان با اعلام این خبر در هفدهمین  روز از مرداد ماه 97 گفت:این اراضی در دو منطقه حفاظت شده دنای شرقی شهرستان بویراحمد و پارک ملی و منطقه حفاظت شده دنا  بود که با پیگیری حقوقی و صدور رای نهایی و قطعی از طریق مراجع قضایی استان بطور کامل خلع ید و با تنظیم صورتمجلسی رفع تصرف و به حقوق بیت المال اعاده گردید. 
وی با اشاره به اینکه این اداره کل در مقابله با متجاوزان به محیط زیست و اراضی ملی کاملا جدی است افزود: این متراژ از اراضی منابع ملی قبلا " بصورت غیر قانونی توسط افراد حقیقی تصرف شده بود که با پیگیری اداره حقوقی سرانجام متصرفین  بموجب حکم قطعی محکوم شدند واراضی متصرف شده از دست سودجویان خارج شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه وبویراحمد ضمن نتیجه بخش خواندن حمایت های دستگاه قضایی اظهار داشت: بسیاری از تصرفات غیرقانونی در مناطق حفاظت شده توسط افراد حقیقی صورت می گیرد. 
جعفری نژاد  با اشاره به اینکه این میزان تصرف مربوط به 2 فقره پرونده بوده است افزود: برخی از تصرفات در نتیجه ی وسعت مناطق حفاظت شده در کنار تعداد کم محیط بانان در سالیان گذشته رخ داده است.

 وی همچنین به نقش مردم در مقابله با زمین خواری اشاره کرد و گفت: اهالی حاشیه مناطق حفاظت شده در برخورد با متخلفان دستگاه های نظارتی را یاری خواهند کرد. 

استان کهگیلویه و بویراحمد با 312 هزار و 500 هکتار منطقه حفاظت شده و موقعیت اکولوژیکی و توپوگرافی خاص خود دارای پوشش گیاهی، جانوری و منابع حیاتی متنوعی است به گونه‌ای که افزون بر 20 درصد پوشش جنگلی زاگرس و حدود 40 درصد گونه‌های دارویی کشور را در خود جای داده است.
هم اینک هفت منطقه حفاظت شده با وسعت 93 هزار و 660 هکتار، دنای شرقی با وسعت 28 هزار و 202 هکتار، خاییز سرخ با مساحت 33 هزار و 235 هکتار، خامی با وسعت 25 هزار و 671 هکتار، دیل با 10 هزار و 381 هکتار، سولک با 2 هزار 4287 هکتار و سیوک با 12 هزار 858 هکتار در این استان زیبای طبیعی وجود دارد.
کهگیلویه و بویراحمد همچنین دارای پنج منطقه شکار ممنوع شامل پادنای سمیرم، خرم ناز، لار و ماغر، حاتم و کوه تلرش است
   برچسب ها : محیط زیست ,

تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نام:

نظر شما: