کد مطلب: 25563       
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷ شنبه ۲۲ دي ساعت 7:54
نسخه چاپی
نگاهی به روزگار سپری شده زباله دان یاسوج

دوپشته؛ ییلاق تنها

آن طور که شهردار یاسوج می گوید ، دو نوبت آگهی فراخوان جذب سرمایه گذار برای ایجاد کارخانه بازیافت در دوپشته دشتروم ،به دلیل نبود زیرساخت های حداقلی در گذشته مورد استقبال سرمایه گذاران قرار نگرفته است.

دوپشته دشتروم یکی از ییلاق های خوش آب و هوای شهرستان بویراحمد است که اوایل دهه 70 به صورت موقت برای دفن زباله های شهر یاسوج انتخاب شد.
رشد جمعیت و شهر یاسوج و حومه از یک سو و نبود مکانی با شرایط دوپشته باعث شد این نقطه از دشتروم به مکان دائمی دفن زباله ها تبدیل شود.
در آغاز قرار بود فقط 7 هکتار از اراضی منطقه درگیر دفن زباله ها شود که به دلیل بی توجهی مسئولان وقت این محدوده گسترش پیدا کرد تا به 17 هکتار رسید.
البته حجم خساراتی که سایت دوپشته ایجاد کرد بسیار فراتر از 17 هکتار بود و آلودگی و شیرابه زباله ها در این منطقه در همه جهت گسترش پیدا کرد آنچنان که کارشناسان بهداشت هشدار دادند در صورت افزایش مساحت فضای زباله دان دوپشته، آب شرب شهر یاسوج و سد امامزاده قاسم و چاه های زیر دست آن در معرض آلودگی های جدی قرار خواهد گرفت.
اما شهرداران وقت بی توجهی به ساماندهی دوپشته را نتیجه همکاری نکردن اداره کل منابع طبیعی عنوان می کردند.
آنچنان که شهردار سابق یاسوج بارها در جلسات از اعلام آمادگی چندین سرمایه گذار برای ایجاد کارخانه بازیافت در منطقه به شرط واگذاری 17 هکتار از اراضی منطقه به شهرداری گفت.
در نهایت با پیگیری های رسانه ای و دولت، این زمین به شهرداری یاسوج واگذار شد. اما خبری از سرمایه گذاران مورد ادعای شهرداری هم نشد.
با پیگیری‌های دولت در سال 95 بیش از 17 میلیارد ریال اعتبار توسط سازمان همیاری شهرداری‌ها برای ساماندهی سایت زباله دوپشته دشتروم اختصاص یافت.شهرداری یاسوج نیز موظف شد همین مقدار اعتبار از منابع خود برای ساماندهی دوپشته دشتروم اختصاص دهد.
شهرداری در گام اول ملزم به محصور کردن و دیوارکشی سایت محل دفن زباله‌های یاسوج شد.اما از آنجایی که شهرداری تمایلی به انجام این کار از خود نشان نداد پس در ابتدای فعالیت دولت دوازدهم، انجام این کار به شهرداری مادوان واگذار شد.
پس از آن نیز با تغییر اعضای شورای اسلامی شهر و انتصاب شهردار جدید موضوع مدتی مسکوت ماند.
شهردار یاسوج گفت: در یکسال گذشته به دلیل محصور کردن فضا، هیچگونه دپوی زباله و یا آتش زدن زباله در دوپشته وجود ندارد.
نستهن مقدم افزود:دفن بهداشتی زباله که یکی از روش های اصولی و توصیه شده کارشناسان است و در اکثر نقاط دنیا نیز رایج است، که در دوپشته نیز دفن زباله طبق دستورالعمل ها صورت می گیرد.
مقدم درباره چرایی عدم راه اندازی کارخانه بازیافت نیز گفت:بر اساس تبصره 2 ماده 12 قانون مدیریت پسماندها تامین اعتبار و تسهیلات لازم برای ساخت و راه اندازی کارخانه بازیافت بر عهده وزارت کشور است و پس از تامین اعتبار شهرداری وظیفه اجرای آن را دارد که تاکنون چنین اعتباری تخصیص داده نشده است .
وی با بیان اینکه مصوبه کارخانه بازیافت مربوط به 13 سال پیش است گفت: در سفر معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری ها در آذر ماه سال جاری به شهر یاسوج، اولین و مهمترین مطالبه شهرداری ارائه تسهیلات و بسته های مشوق جذب سرمایه گذار برای راه اندازی و احداث کارخانه بازیافت زباله بود.
مقدم یادآوری کرد: در دوره مدیریت فعلی شهری با توجه به حساسیت های زیادی که نسبت به ایجاد کارخانه بازیافت و سلامت شهروندان وجود دارد، دو نوبت آگهی فراخوان جذب سرمایه گذار در پرتیراژترین روزنامه های کشوری به چاپ رسید اما به دلیل عدم ایجاد زیرساخت های حداقلی در گذشته،مورد استقبال واقع نشد.
شهردار یاسوج تاکید کرد برخی توقع دارند ظرف یک سال کارخانه بازیافت ساخته شود در حالی که شهرداری همچنان درگیر پرداخت مطالبات کارگرانی است که از گذشته برای مدیریت شهری به یادگار مانده است.
دوپشته دشتروم در گذشته منطقه خوش نشین و ییلاقی گروهی از عشایر استان بود که در حال حاضر به دلیل حجم زباله عشایر مجبور به کوچ اجباری از این منطقه شدند و در حال حاضر جولانگاه حیوانات وحشی است.
علاوه بر زباله‌های شهر یاسوج، زباله های ۵۰ درصد روستاهای بخش مرکزی شهرستان بویراحمد نیز به این مکان انتقال داده شده، به طوری که روزانه بین ۲۰۰ تا ۲۴۰ تن زباله در دو پشته دفن می شود و به دلیل نوع خاک جاده دسترسی به سایت زباله و چسبندگی در روزهای بارانی برخی کامیون ها زباله را در میانه های مسیر رها می کنند که گاه این زباله ها در قبرستان دشتروم کنار جاده اصلی یاسوج - بابامیدان نیز تخلیه می شود و چهره زشتی به منطقه می دهد.
مساله اصلی اینجاست که به رغم همه مشکلات موجود، سرانه تولید زباله در این استان از کشور هم بالاتر است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: تولید زباله در این استان از نرم کشوری بالاتر است و این امر زیبنده مردم با فرهنگ این استان نیست.
مجسن جعفری نژاد بر این باور است با توجه به کمبود عرصه برای دفن زباله در استان برای مدیریت پسماند باید کار تفکیک زباله برای بازیافت از درب منازل مردم شروع شود.
در نتیجه ساماندهی سایت زباله دوپشته نیاز به یک عزم همگانی و فرا دستگاهی دارد زیرا در خوشبینانه ترین حالت یک کارخانه می تواند 40 درصد از از زباله ها را بازیافت کند و مابقی آن باید به صورت بهداشتی دفن شود.دوپشته دشتروم بالادست شاه قاسم ، مزارع کشاورزی و مزارع پرورش ماهی قرار دارد که در صورت پیش روی حیات پایین دست خود را نابود خواهد کرد.برچسب ها : ,

تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نام:

نظر شما: