کد مطلب: 32672       
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸ شنبه ۲۶ بهمن ساعت 7:33
نسخه چاپی

سالانه ۱.۵ میلیون نفر در کشور تحت تاثیر بلایای طبیعی قرار می‌گیرند

رئیس اداره مدیریت کاهش خطر بلایای وزارت بهداشت با بیان اینکه آمار مخاطرات آب و هوایی در دنیا به علت تغییر اقلیم رو به افزایش است، گفت: هر سال بالغ بر ۲۵۰ مخاطره طبیعی در ایران رخ می‌دهد و سالانه ۱.۵ میلیون ایرانی تحت تاثیر بلایای طبیعی قرار می‌گیرند.

دکتر محمد اسماعیل مطلق با بیان اینکه آمار مخاطرات آب و هوایی در دنیا به علت تغییر اقلیم رو به افزایش است، اظهار کرد:هر سال بالغ بر 250 مخاطره طبیعی در ایران رخ می‌دهد و 1.5 میلیون نفر تحت تاثیر این مخاطرات قرار می‌گیرند؛ سیل بیشترین مخاطره طبیعی و زلزله کشنده‌ترین مخاطره در کشور است.

وی افزود: اقدامات پیش‌فعال تاثیر غیرقابل انکاری در کاهش خسارت‌های ناشی از بلایا و ارتقای آمادگی واحدهای بهداشتی در پاسخ به هنگام و موثر به مخاطرات داشته است که ارتقای شاخص‌های بهداشتی در حوزه مدیریت خطر بلایا، شاهد این موضوع است.

مطلق اضافه کرد: نتیجه این تلاش‌ها افزایش میزان آمادگی عملکردی واحدهای بهداشتی از 37 درصد در سال 97 به 45 درصد در سال 98 بوده است؛ علاو بر این، ایمنی کامل واحدهای بهداشتی از 42 درصد در سال 97 به 47 درصد رسیده است.

مشاور معاون بهداشت و رییس اداره مدیریت کاهش خطر بلایا اعلام کرد: با تلاش‌های مراقبین سلامت در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، میزان آمادگی خانواده‌ها در برابر بلایا از 21 درصد به 27 درصد در سال 98 ارتقا یافته است.

مطلق با اشاره به اینکه افراد و گروه‌های آسیب‌پذیر نظیر زنان باردار، کودکان، سالمندان و معلولین بیش از دیگران پیامدهای ناشی از بلایا را تجربه می‌کنند، خاطرنشان کرد: این موضوع، لحاظ کردن مولفه‌های اقتصادی و اجتماعی را در برنامه‌های نظام سلامت الزامی می‌کند؛ بنابراین پیوست مولفه‌های اجتماعی برای برنامه‌ها غیرقابل انکار است.

مشاور معاون بهداشت و رییس اداره مدیریت کاهش خطر بلایا وزارت بهداشت در پایان، لزوم عزم ملی و ارتقای آگاهی را شرط اول حاکمیت خطر و درک خطر به عنوان اولویت‌های غیرقابل انکار دانست و خواستار توجه مدیران ارشد به حمایت از مدیریت خطر بلایا شد.برچسب ها : ,

تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نام:

نظر شما: