کد مطلب: 28227       
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸ دوشنبه ۲۴ تير ساعت 8:09
نسخه چاپی
بشارنیوز گزارش می دهد:

سرانجام قهوه خانه ها و تفرجگاه ها در مسیرها و مسیل ها

ساخت و سازهای غیرمجاز بدل به امری فراگیر شده است که علاوه بر شهرها گریبان گیر محورهای مواصلاتی، حریم و بستر رودخانه ها و مسیل ها نیز گشته است.

پدرام ئیلانی// به گزارش بشارنیوز، برخی افراد به منظور احداث بنگاه های اقتصادی کوچک، اقدام به ساخت و ساز و احداث باغ های تفریحی، رستوران ها، قهوه خانه ها و کبابی های بسیاری در جاده ها و مسیل هایی که دارای جاذبه های گردشگری هستند، نموده اند.
طبق قانون ایمنی راهها و آیین نامه بستر و حریم رودخانه ها، افراد برای انجام هرگونه ساخت و ساز ملزم به رعایت حریم جاده ها، رودخانه ها و مسیل ها می باشند و هر گونه ساخت و ساز باید خارج از حریم های قانونی انجام شود.
آنچه ما را مصمم به تهیه این گزارش نمود، نخست عدم رعایت حریم های قانونی از سوی افراد و عدم جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز توسط سازمان های متولی حریم راه ها و بستر رودخانه ها می باشد و علاوه بر آن، اینکه افراد بسیاری در راستای درآمدزایی و همچنین ایجاد اشتغال، اقدام به سرمایه گذاری در این سازه ها نموده اند که به دلیل غیرقانونی بودن سازه ها، نهادهای متولی صدور مجوز قادر به صدور جواز کسب به صاحبان این بنگاه های اقتصادی کوچک و اشتغال آفرین، نمی باشند.
طی بررسی های خبرنگار بشارنیوز در محورهای مواصلاتی شهرستان های بویراحمد و دنا، در حال حاضر تعداد 122 واحد گردشگری اعمم از باغات تفریحی و رفاهی، رستوران ها، قهوه خانه ها و کبابی های بین جاده ای در محورهای مواصلاتی و مکان های توریستی گردشگری شهرستان بویراحمد و دنا وجود دارد که بیش از 90 درصد آنها دارای مجوز نمی باشند. از این تعداد 16 مورد بدون نام هستند و تعداد 32 واحد در حال ساخت نیز وجود دارد که مجموع آنها 154 مورد می باشد. 
این گزارش در مسیرهای یاسوج اقلید حدفاصل سه راهی مهریان تا تنگ دوآب، محور یاسوج سیسخت از تنگ گنجه ای تا اردوگاه بندان، حدفاصل پلیس راه شیراز تا پاتاوه، حدفاصل پلیس راه شیراز تا پل تیزاب نقطه مرزی استان های کهگیلویه و بویراحد و استان فارس، حدفاصل پلیس راه یاسوج شیراز تا منطفه کوشک و آب سپید، حدفاصل سه راهی سپیدار تا جخونه را به صورت کمی و تصویری پوشش داده است.

 

برای سازه های غیرقانونی نمی توان مجوز صادر کرد 
سلمان خوشقدم پور، معاون گردشگری و حوزه سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با ابراز تاسف از اینکه نمی توان در راستای صدور مجوز به سرمایه گذارانی که در حریم های قانونی مسیرها و مسیل ها، سرمایه گذاری کرده اقدامی انجام داد، گفت: بسیاری از ساخت و سازهای غیرمجاز در مسیرها و مسیل ها، نهایتا منجر به ایجاد اماکن گردشگری می شوند. وی ادامه داد: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان متولی اماکن رفاهی و گردشگری بنا بر محدودیت های قانونی، قادر به صدور مجوز برای اماکن  تفریحی و رفاهی که به صورت غیرمجاز و یا بدون طی مراحل قانونی احداث گشته اند، نمی باشد.
خوشقدم پور با اشاره به اینکه یکی از مهم ترین اقداماتی که در خصوص اماکن رفاهی و گردشگری باید انجام شود، نظارت است، گفت: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، متولی نظارت بر این اماکن است، اما به دلیل فاقد مجوز بودن این اماکن، این اداره کل نمی تواند بر اماکن رفاهی و گردشگری فاقد مجوز نظارت داشته باشد.

 

ساخت و سازهای غیرمجاز میراثی است که از کذشته به ارث رسیده
محمد حسین نصیری راد مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان در گفت و گو با بشارنیوز با بیان اینکه این ساخت و سازها میراثی است که از گذشته به ما رسیده است، گفت: به تنهایی نمی توانیم از ایجاد سازه های جدید جلوگیری و سازه های گذشته را تخریب کنیم و باید شورای تامین استان و شهرستان ها به موضوع ورود کنند و امنیت را برایمان برقرار سازند تا بتوانیم در خصوص رفع تعرض جاده ها و راه ها اقدامات قاطعانه ای انجام دهیم. وی ادامه داد: تاکنون به کرات هنگام قلع و قمع سازه هایی که در حریم راه ها ساخته شده اند مورد فحاشی و ضرب و شتم قرار گرفته ایم و الزام به تامین امنیت نیروها برای این امر مهم وجود دارد.
نصیری راد با اشاره به احکام صادر شده از سوی دادستانی اظهار کرد: با حکم دادستانی به این موضوع ورود کرده ایم و تعدادی از این سازه های غیرمجاز را تخریب و تعدای را به ترتیب اولویت در دستور کار قرار داده ایم. وی افزود: به سازه های موقت و کانکس ها و دکه ها نیز مهلت معین خواهیم داد تا سازه های خود را جابجا کرده و در صورت عدم تمکین اقدام به تخریب این سازه ها خواهیم کرد.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان اظهار کرد: سال گذشته در شهرستان کهگیلویه 30 مورد، در دوگنبدان 10 مورد و در بویراحمد بیش از 20 مورد تخریب انجام داده ایم.

 

در خصوص اعطای مجوز باید توصیه کارشناسان را جدی گرفت
رسول فرهادی معاون اسبق حفاظت و بهره برداری منابع آب شرکت آب منطقه ای استان کهگیلویه و بویراحمد در گفت و گو با بشارنیوز با بیان اینکه در خصوص این موضوع که آیا سازه ها و تفرج گاه ها در حریم و بستر رودخانه ها هستند یا نیستند باید کار کارشناسی انجام گیرد، گفت: در محدوده رودخانه ها، آب راهها و مسیل ها تعدادی سازه های غیرمجاز شناسایی شده اند که باید اقدامات کارشناسی انجام شود تا تصمیم نهایی اتخاذ گردد. وی ادامه داد: طبق قانون تعدادی از طرح ماهی ها و تفرجگاه ها مجوز گرفته اند و یا به مدت معلوم اجاره داده شده اند. 
فرهادی با بیان اینکه کارگروه گردشگری استان با جدیدت به موضوع ساخت و سازهای غیرمجاز ورود کرده است، گفت: به دلیل عمومی بودن این موضوع و ضرورت ورود اکثریت دستگاه ها به آن، ضرورت بسیار بالایی در خصوص همکاری همه دستگاه ها وجود دارد و شرکت آب منطقه ای به تنهایی نمی تواند معضلات این حوزه را برطرف کند.
معاون اسبق شرکت آب منطقه ای استان اظهار کرد: تاکنون جلسات متعددی در این خصوص برگزار شده است تا معضلات برطرف شوند اما متاسفانه همکاری لازم از سوی دستگاه های مختلف، عملاً صورت نگرفته است. وی با ابراز تاسف ادامه داد: برخی دستگاه ها به اماکن و سازه های غیرمجاز مجوزهایی داده اند  و برخورد با این موضوع از اراده شرکت آب منطقه ای به تنهایی خارج است و اراده ای بزرگتر را می طلبد.
فرهادی با بیان اینکه دادستان به این موضوع ورود پیدا کرده است ابراز امیدواری کرد و گفت: امیدواریم به زودی شاهد رفع تصرف از حریم و بستر رودخانه ها و مسیل ها باشیم. وی تصریح کرد: اکثر سازه های غیر مجاز به طور کامل در حریم و بستر رودخانه ها نیستند و شاید بخشی اندک از آنها در حریم باشد.
فرهادی با بیان اینکه متاسفانه مجموعه سرمایه گذاری استان گاهاً فشارهایی را برای اعطای مجوز اعمال کرده است، گفت: نباید نسبت به مسئله ای که کارشناسان شرکت آب منطقه ای بررسی و مخالفت کرده اند اسرار ورزید. وی یادآور شد: متاسفانه سیل امسال بسیاری از سازه هایی که در حریم و نزدیکی بستر رودخانه ها بودند را در نقاط مختلف کشور و استان ویران کرد و خسارات زیادی را به بار آورد که این موضوع باید سبب شود که در اقدامات گذشته بازنگری هایی صورت گیرد و کار را به سمت اقدامات کارشناسی شده ببریم.

 تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نام:

نظر شما: