کد مطلب: 31907       
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸ يکشنبه ۲۲ دي ساعت 8:15
نسخه چاپی

سند توسعه صادرات غیر نفتی کهگیلویه وبویراحمد در اما و اگر

بعد از گذشت ۸ سال از تصویب سند راهبرد ملی توسعه صادرات غیرنفتی توسط دولت، هنوز سند توسعه صادرات غیر نفتی کهگیلویه و بویراحمد در اما و اگر مانده است.

24 فرودین ماه سال 90 سند راهبرد ملی توسعه صادرات غیرنفتی کشور با مشخص شدن وظایف بخش‌های مختلف با هدف توسعه و حمایت از صادرات غیرنفتی در طول برنامه پنجم توسعه برای تحقق اهداف سیاست‌های کلی نظام در کاهش وابستگی دولت به نفت توسط دولت تصویب شد.

وزیران عضو کارگروه صادرات کشور در جلسه 10 اسفندماه 89 به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، سند راهبرد ملی توسعه صادرات غیرنفتی کشور را به تصویب رساندند.

بر اساس این مصوبه، دستگاه‌های دولتی و غیردولتی موظف بودند ضمن هماهنگی با وزارت بازرگانی (سازمان توسعه تجارت ایران) نسبت به اجرای برنامه‌ها و تکالیف مربوط اقدام کنند و سازمان توسعه تجارت ایران در راستای تحقق برنامه‌های بخشی، گزارش عملکرد اجرای سند یادشده را هر شش ماه یکبار به کارگروه صادرات کشور ارائه کند.

در نهایت این تصویب‌نامه در تاریخ 15 فرودین ماه 90 به تأییـد رئیس‌جمهور رسیده و 21 فرودین ماه از سوی معاون اول رئیس‌جمهور ابلاغ شد و بررسی‌ها نشان می‌دهد این سند در بسیاری از استان‌ها تدوین و به مرحله اجرایی رسیده است.

از مصوبه دولت نزدیک به 8 سال می‌گذرد و برنامه پنجم توسعه تمام و دیگر عمری از برنامه ششم نمانده ولی هنوز سند توسعه صادرات غیر نفتی کهگیلویه و بویراحمد در گیر و دار اما و اگر مسئولان و متولیان امر مانده است.

سرپرست سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد در نشست شورای اشتغال و برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد می‌گوید: در نشست گذشته این شورا اتاق بازرگانی یاسوج برای تدوین سند توسعه صادرات غیر نفتی استان اعلام آمادگی کرد.

علی شهابی افزود: از اتاق بازرگانی در راستای مقدمات تدوین این سند شرح خدمات خواسته شد که این مجموعه در دو صفحه موارد خواسته شده را ارسال کرده‌اند که این مسئله جای تعجب دارد که چگونه می‌خواهند در دو صفحه یک سند را تمام کنند.

وی خاطرنشان کرد: در شرح خدمات ارسال شده توسط اتاق بازرگانی خدمات تفصیلی بیان نشده، ساخنار مشخص نیست و پیش نیازها برای رسیدن به هدف و نقش توسعه و زیرساحت‌های مورد نیاز مشخص نیست.

سرپرست سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد با تاکید بر اینکه طرح پیش بینی شده توسط اتاق بازرگانی مورد تایید ما نیست، بیان کرد:  در این دو صفحه حتی به شناسایی بازارهای غیر نفتی اشاره‌ای نشده است.

نایب رئیس اتاق بازرگانی یاسوج نیز در این نشست با انتقاد از سرپرست سازمان مدیریت و برنامه ریزی گفت: باید پاسحگو باشید که چرا بعد از گذشت سال‌ها این سند را تدوین نکرده‌اید در حالی این موضوع ربطی به اتاق بازرگانی ندارد ولی با هدف کمک همکاران ما پذیرفته‌اند.

چنگیز هاشمی خاطرنشان کرد: همه ساله اعتبارات زیادی را در زمینه پژوهش به دستگاه‌های اجرایی اختصاص می‌دهید اما خبری از یک پژوهش کاربردی با هدف ترسیم نقشه راه نیست.برچسب ها : ,

تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نام:

نظر شما: