کد مطلب: 26720       
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸ چهارشنبه ۱۴ فروردين ساعت 9:11
نسخه چاپی

سیل و اثرات آن بر سلامت جامعه

مخاطب: کادر بهداشت و درمان، برنامه‌ریزان شهری و روستایی، مسئولین، تصمیم‌گیرندان و فعالان مرتبط با حوزه‌ی بهداشت و سلامت

 

دکتر منصور علیمردانی// شواهد اپیدمیولوژیک و اثرات بهداشتی مربوط به سیل


مرگ‌ومیر
بیشترین مرگ‌ومیر ناشی از سیل، به‌دلیل «غرق‌شدگی» یا «ضربه» به بدن افراد، مانند برخورد با اشیا در آب‌های با جریان سریع رخ می‌دهد.
تعداد مرگ‌ومیرها به ویژگی‌های سیل، از جمله سرعت آن (سیلاب‌های ناگهانی خطرناک‌تر از آن‌هایی هستند که به آرامی شروع شده‌اند)، عمق و وسعت سیل بستگی دارد.

بسیاری از غرق شدگی‌ها زمانی اتفاق می‌افتد که سیلاب وسایل نقلیه را می‌برد.
شواهد مربوط به سیل‌های ناگهانی در کشورهای با درآمد بالا نشان می‌دهد که بیشترین مرگ‌و‌میر، ناشی از غرق‌شدگی است و به‌ویژه در ایالات متحده مربوط به غرق‌شدگی در داخل خودرو است.

اطلاعات در مورد عوامل خطر مرگ‌ومیر ناشی از سیل همچنان محدود است.

مردان بیشتر در معرض خطر هستند.

کسانی که در خانه‌های خود غرق می‌شوند، عمدتا سالمند هستند.

اگر چه خطر مرگ در طول مدت سیلاب به‌وضوح افزایش می‌یابد، بررسی‌ها نشان می‌دهد که در سال بعد از سیل، ‌مرگ و میر در افراد ۴۵-۶۴ ساله‌ای که در مواجهه با سیل بوده‌اند ۵۰ درصد افزایش می‌یابد.

شواهد غیرقابل انکاری در مورد مرگ‌و‌میر ناشی از اسهال در کشورهای کم‌درآمد گزارش شده است. 

داده‌های حاصل از نظارت معمول و ثبت پذیرش بیمارستان به طور مشابه نشان می‌دهد که اسهال بیشترین (۲۷ درصد) علت مرگ ناشی از سیل بنگلادش بوده است.
 
🔹صدمات ناخوشایند سیل
صدمات و آسیب‌های ناشی از سیل ممکن است در کسانی که تلاش می‌کنند خود، خانواده یا دارایی‌های ارزشمند خود را از خطر دور کنند و هنگامی که افراد به خانه‌ها و محل کار خود باز می‌گردند و در حین عملیات پاک‌سازی (از جمله ساختمان‌های ناپایدار و کابل‌های برق الکتریکی) ممکن است آسیب ببینند.

اطلاعات تعجب‌برانگیزی درباره‌ی میزان صدمات ناخوشایند سیل در دسترس است، در حالی که اغلب آن‌ها به‌طور معمول گزارش نشده یا به عنوان معلول سیل شناخته نشده‌اند.

در شرایط سیل، امکان افزایش انتقال بیماری‌های مدفوعی دهانی به‌ویژه در مناطقی که مردم دسترسی به آب بهداشتی ندارند، وجود دارد. مطالعات منتشر شده از افزایش
 وبا، 
هپاتیت A و E ، کریپتوسپوریدیوز، اسهال به دلایل نامعلوم، 
فلج اطفال،
 روتا ویروس، 
حصبه و پاراتیفوئید حکایت دارند.
به نظر می‌رسد در کشورهای با درآمد بالا، خطر بیماری اسهال کم است. ولی با این حال، اسهال و بیماری‌های گوارشی به طور قابل ملاحظه‌ای با تجمع سیلاب در خانه یا حیاط همراه می‌باشد.

🔹سیل و بیماری‌های منتقله توسط جانوران
رابطه‌ی پیچیده‌ای بین سیل و بیماری‌های منتقله توسط جانوران وجود دارد.
بسیاری از عفونت‌های مهم توسط 
پشه‌ها که در آب‌های ساحلی یا کندحرکت (آبریز‌ها، حوضچه‌ها) تخم‌گذاری می‌کنند منتقل می‌شوند. جمع شدن آب‌های سطحی به دلیل مسدود شدن زه‌کشی‌ها، به ویژه در مناطق شهری، می‌تواند همراه با افزایش انتقال مالاریا فلیاریازیس لنفاوی و بیماری 
آربویروس باشد، حتی گزارش‌هایی دال بر تاثیر سیل در افزایش احتمالی 
ویروس نیل غربی در میان اقامتگران آپارتمانی در رومانی وجود دارد.

بیماری‌های منتقله از طریق جوندگان ممکن است در طول باران‌های سنگین و سیل نیز به دلیل تغییر در الگوهای تماس افزایش یابد. نمونه‌هایی از جمله سندرم ریه Hantavirus و لپتوسپیروز و احتمال 
تب دانگ گزارش شده است.

🔹سایر مشکلات
سازمان بهداشت جهانی به طور کلی پذیرفته است که بلایای طبیعی مانند زمین لرزه و سیل، عواقب روانی بر روی افراد متعهد، که اکثر آنها در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌کنند، می‌گذارد؛ اختلالات روانی رایج در جهان سوم سندرم استرس پس از سانحه و خودکشی است. در حالی‌که اختلال روانی رایج در کشورهای توسعه یافته‌، اضطراب و افسردگی است.

علاوه بر یافته‌های فوق، بررسی‌ها نشان‌دهنده سایر اثرات احتمالی یا ضعیف بهداشتی مربوط به سیل، از جمله کراتیت آکانتاموبایی‌، صرع‌، لوسمی، لنفوم، سقط خودبه‌خود، میلوئیدوز‌، اثرات آلودگی‌های شیمیایی‌، عفونت ناشی از کرم‌های خاکی و شیستوزومیازیس هستند.برچسب ها : ,

تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نام:

نظر شما: