کد مطلب: 25943       
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷ شنبه ۲۷ بهمن ساعت 9:52
نسخه چاپی

یک شهر و چهار دروازه بی کیفیت و پرتردد!

ورودی یک شهر آینه تمام نمای آن شهر به حساب می آید و مهمترین عنصر عینی هویت و شخصیت و حتی تمدن آن شهر که توجه هر مسافر و گردشگردی را به خود جلب می کند، نقاطی هستند که ارتباط فضای داخل شهر را به دنیای بیرون وصل می کنند

بشارنیوز، امروزه جهت معرفی یک شهر و ظرفیت های گردشگری و تاریخی و تمدنی آن توجه ویژه ای به ورودی های آن می شود تا بعنوان اولین و اخرین سکانس تصویری زیبا و جذاب در ذهن بازدید کننده و یا گردشگران نقش گیرد.
مسئله بسیار مهمی که تا به اکنون نه تنها در اولویت شهرداری و اداره راه و مسکن و شهرسازی نبوده است بلکه نسبت به حداقل هایی که با جان و زندگی شهروندان ارتباط دارد بی توجهی می شود.
بعنوان یک شهروند دهدشتی بارها از زبان سایر هم استانی ها و حتی کسانی که از سایر نقاط کشور به دهدشت سفر کرده اند روایت بوی بسیار زننده و بدی را که در ورودی چرام به دهدشت استشمام می شد را شنیده ایم و چه بسا از این موضوع خجل شده ایم.
حداقل پانزده کیلومتر از هر ورودی باید چهار باند و دارای روشنایی کافی باشد که در دهدشت نه تنها اینطور نیست بلکه‌ افراد زیادی جان خود را در ورودی های شهر از دست داده اند.
در هر چهار ورودی شهر هیچ تابلو و یا علائم و نشانه ای که معرف تمدن و فرهنگ این دیار و شایسته مردمان آن باشد به چشم نمی خورد.

"ورودی جاده یاسوجطولیاندهدشت" چند سالی می شود با توجه به افتتاح و راه اندازی جاده باغچه سادات ترافیک یاسوج و دهدشت بر روی این مسیر انجام می شود اما متاسفانه با توجه به افزایش بار ترافیک اقدامی جهت عریض سازی و افزایش باندها و ظرفیت کیفی آن صورت نگرفته است و همچنان از همان مسیر فرسوده و فاقد کیفیت قدیمی استفاده می شود تا جایی که شاهد حادثه با تلفات جانی بوده ایم که باید به حساب سهل انگاری و بی مسئولیتی نهادهای مسئول دانست! 
از شهر تا دشت مازه با توجه به اینکه شهرداری متولی آن است جهت زیر سازی و افزایش باندها و آسفالت اقدام خاصی صورت نگرفته است، این ورودی تا دشت مازه دارای دو پیچ خطرناک می باشد که منشا تصادفات بسیاری بوده است، پل ورودی شهر که جنب ایران خودروی زمان می باشد به زحمت دو ماشین سواری را بر روی خود جای می دهد و به وقت بارندگی لوله زیر این به اصطلاح پل ظرفیت لازم برای عبور آب را ندارد و سیل به سمت شهر و کوچه های اطراف روانه می شود که در بارندگی اخیر به خانه های مردم خسارت های زیادی وارد کرده است. 
چاله و ناهمواری های این قسمت از ورودی بسیار بد اجرا شده است که در ذوق هر مسافر و شهروندی می زند
 "ورودی چرام_دهدشت" تقریبا بر روی این مسیر اقداماتی صورت گرفته است باز در بحث زیر سازی و افزایش باند کارها به کندی پیش می رود. نبود چراغ های برق و روشنایی مناسب، نداشتن بلوار و فضای سبز و ناهمگونی سالن های ورودی شهر و حتی نبود علائم فرهنگی و تاریخی که معرف هویت و شخصیت شهر باشند از جمله مشکلات این مسیر هستند.
"ورودی گچساران_دهدشت" اگر این ورودی را بعد از ایستگاه راهنمایی و رانندگی در نظر بگیریم با توجه به اینکه جاده سراسری و بخش عظیمی از ترافیک شهر از این مسیر می گذرد، در بخش زیرسازی و افزایش باند جاده ای هیچ اقدامی صورت نگرفت است و بعضا شاهد پیچ های تند و خطرناکی هستیم که عامل تصادفات بساری بوده اند حتی تا پمپ بنزین الهی فاقد روشنایی و بلوار و فضای سبز و علائم فرهنگی می باشد اگر چه بعد از پمپ بنزین تا به شهر دارای بلوار و روشنایی و فضای سبز می باشد که کار بسیار ارزشمندی می باشد.
 "ورودی سوق_دهدشت" در این قسمت با توجه فشار رسانه ای مردم سوق کارهایی در حال انجام می باشد اما به نوبه خود دارای مشکلات زیادی است. این ورودی در یک نقطه با جاده اصفهان تلاقی دارد و حتی بخش زیادی از تالارهای جشن و عروسی در این مسیر می باشد که به وقت ترافیک مشکلات خود را نشان می دهد و باعث تلفات جانی زیادی بوده است، علاج واقعه پیش از وقوع باید کرد! با توجه به نقطه تلاقی با جاده سراسری طبیعتا نیاز مبرم به یک روگذر و یا زیر گذر دارد و معلوم نیست با توجه به حجم ترافیکی که در آینده باید از این مسیر بگذرد مسئولین چه زمانی بهتر از موقعیت فعلی که ترافیکی وجود ندارد را برای مسیر در نظر گرفته اند! 
از سایر الزاماتی مثل فضای سبز بلوار و روشنایی، خط کشی های جاده ای  که باید یک ورودی شهر داشته باشد حداقل بعد از تقاطع  جاده اصفهان به سمت سوق نشانه ای به چشم نمی خورد!
در هر چهار ورودی شهر دهدشت مشکلات ابتدایی زیادی وجود دارد که فاقد هر گونه الزامات لازم اصول شهرسازی و جاده ای می باشند و حداقل تا به اکنون اراده و برنامه ای برای ساماندهی آنها مشاهده نشده است.تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نام:

نظر شما:


 

کد امنیتی: