کد مطلب: 28281       
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸ شنبه ۲۹ تير ساعت 6:00
نسخه چاپی

سد چم شیر ۱۴ هزار شغل ایجاد می کند

اشتغال‌هایی سد چمشیر در بخش کشاورزی بیش از ۴ هزار نفر و در بخش صنعت به فراخور صنایع احداثی بیش از ۱۰ هزار در سال‌های آتی پیش بینی میگردد.

بشارنیوز، مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان کهگیلویه و بویراحمد در جلسه ای که با موضوع بررسی شرایط همکاری آب نیرو در پروژه های سد چم شیر و تعیین تکلیف محل آبگیر در بدنه سد برای تامین آب اراضی هدف در شهرستان گچساران وهمچنین سد آبریز درکهگیلویه بزرگ با حضور مهندس مرادی مدیرعامل شرکت آب نیرو ،معاونین ستادی،  غلامرضا تاجگردون نماینده مردم شهرستانهای گچساران وباشت در مجلس شورای اسلامی، درسالن جلسات آب نیرو تشکیل شد، گفت : اشتغال‌هایی سد چمشیر در بخش کشاورزی بیش از ۴ هزار نفر و در بخش صنعت به فراخور صنایع احداثی بیش از ۱۰ هزار در سال‌های آتی پیش بینی می گردد.

وی در ادامه بصورت مشروح شرایط دو پروژه را تبیین و برای تکمیل فرایند پروژه ها و رفع نگرانی ها از جمله موضوع اشتغال موارد جامعی را عنوان کرد .
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان تصریح کرد: مطالعات سد آبریز با حجم تنظیمی بیش از ۲۰۰ میلیون متر مکعب در سال با هدف تامین آب حدود ۲۰ هزار هکتار از اراضی پایین دست علی الخصوص دشت دهدشت و  اشتغال زایی مستقیم و تامین کسری آب شرب و صنعت مناطق پایین به اتمام رسیده و در سال جاری مناقصه بخش های از جاده و تونل دسترس به محور و محل تجهیز کارگاه برگزار و عملیات اجرای این بخش آغاز می گردد.
وی در ادامه گفت : عملیات سد چم شیر رو به پایان است و بناست که هرچه سریعتر نسبت به اتمام ساخت بدنه و آغاز فرایند آبگیری و ذخیره سازی سیلاب های آتی اقدامات موثری انجام دهیم.
علی داودی مهر افزود: میزان سهم تخصیص استان (شهرستانهای گچسارا و باشت ) از حجم مخزن در بخش صنعت و کشاورزی ۱۲۵ میلیون متر مکعب می باشد که نحوه و محل نصب آبگیرهای برداشت این سهم در این جلسه مورد بحث و بررسی واقع شد.
 وی گفت: با برداشت این میزان از آب مخزن ، آب کشاورزی حدود ۸ هزار هکتار از اراضی دیم و مستعد کشاورزی شهرستانهای یاد شده و همچنین آب صنعت خاصه صنایع بزرگی مثل نفت و ... بصورت پایدار تامین می گردد که سه تراز از بدنه جهت نصب آبگیر ها مورد توافق واقع شد.

سپس غلامرضا تاجگردون در سخنانی به وضعیت بارندگی و عدم ذخیره سیلاب های سال گذشته علی الخصوص فروردین سال جاری در استان اشاره کرد و از مسولان آب نیرو بعنوان یک مطالبه به حق در دو شهرستان خواست که نیاز استان در تکمیل طرحهای فوق را به عنوان یک امرضروری و اجتناب ناپذیر برای بهبود شرایط اقتصادی و اشتغال  مد نظر قرار دهند و ذخیره سیلاب ها برای جلوگیری از خسارات احتمالی و جلوگیری از موارد مشابه در بعضی از نقاط یک اولویت برای مدیران آب نیرو می باشد .
در پایان مهندس مرادی مدیر عامل آب نیرو ضمن خیر مقدم و تشکر از حضور همه مسئولین مرادی علاوه بر خیر مقدم به گزارشی از وضعیت پروژهای در دست مطالعه و اجرای آب و نیرو در استان شامل آبریز ، صیدون و چم شیر پرداخت.

گفتی است: سد مخزني چم شير از جمله پتانسیل های ذخيره سازي، تنظيم و كنترل آب شناسائي شده در حوزه آبريز رودخانه زهره است. آب ذخيره شده در اين مخزن مي تواند در دشتهاي پاياب (ليراوي و حيات داود) و همچنين تأمين حقابه ها و دشتهاي زيدون، هنديجان و سردشت در خوزستان مورد بهره برداري كشاورزي قرار گيرد. همچنین تولید انرژی برقابی در نیروگاه پای بدنه سد پتانسیل دیگری است که در منطقه وجود دارد و مهمترين ويژگي سد چم شير كه آن را نسبت به ساير سدهاي كشور متمايز می سازد اين است كه اين سد بلندترين سد وزني از نوع بتني غلطكي (RCC) ايران مي باشد.
مهمترین آثاری که اجرای طرح سد مخزنی چم شیر دارد در ذخیره سازی و تنظیم آب رودخانه زهره، بهسازی کیفیت آن و ارزش فعالیت های کشاورزی و دامداری و تولید محصولات اساسی کشاورزی و محصولات علوفه ای در منطقه افزایش می یابد که در نتیجه آن سطح درآمد مطمئن و مکفی برای کشاورزان و دامداران ایجاد می شود که باعث جلوگیری از مهاجرت آنها می شود. همچنین با احداث نیروگاه در محل سد بخشی از نیازمندی های منطقه از نظر انرژی تامین خواهد شد و زمینه مناسبی برای شکل گیری امکانات تفریحی رفاهی در منطقه ایجاد خواهد کرد و در نهایت باعث تأثیر چشمگیری بر زیبایی طبیعی خواهد گذاشت.برچسب ها : ,

تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نام:

نظر شما: