کد مطلب: 24932       
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷ يکشنبه ۱ مهر ساعت 7:08
نسخه چاپی
آمار بالای یک بیماری در کودکان کهگیلویه وبویراحمداز زبان مدیر درمان موسسه حمایت از کودکان

فلج مغزی از شایع ترین ناهنجاری های مادرزادی دراستان است

مدیر درمان موسسه حمایت از کودکان با ناهنحاریهای مادرزادی کهگیلویه و بویراحمد از آمار بالای یک نوع از ناهنجاریهای مادرزادی کودکان در استان خبر داد .

 سید داریوش حسینی در جمع خبرنگاران افزود: فلج مغزی(سی پی) یکی از شایع ترین ناهنجاری های مادرزادی است که در استان مشاهده می شود .

وی اظهارکرد: فلج مغزی، اصطلاحی است در حوزه کودکان مادرزادی که برای توصیف مجموعه‌ای از عارضه‌های عصبی تاثیرگذار بر توانایی حرکتی به کار برده می‌شود .

مدیر درمان موسسه حمایت از کودکان با ناهنحاریهای مادرزادی کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: فلج مغزی شایع‌ترین نوع ناتوانی کودکان  است. این عارضه حرکت دادن بخش‌های خاصی از بدن را برای بیمار دشوار می‌کند. شدت بیماری در تمام بیماران یکسان نیست و از آنجایی که بخش‌های خاصی از مغز آسیب می‌بیند، حرکت‌های ارادی یا غیرارادی یا هر دو مختل می‌شود .

حسینی تصریح کرد: فلج مغزی مسری نیست و لزوماً بر توانایی شناختی یا ذهنی تاثیر نمی‌گذارد، به علاوه این بیماری پیشرونده نیست و با بالا رفتن سن تشدید نمی‌شود؛ حتی علائم برخی بیماران به مرور بهبود می‌یابد. بیماران دچار فلج مغزی معمولاً طول عمر معمولی دارند و در بسیاری از موارد انتظار می‌رود که زندگی خوبی نیز داشته باشند .

وی ادامه داد: امروزه با پیشرفت دانش در حوزه طب فیزیکی متخصصین طب فیزیکی قادر به کاهش علائم و درد در بیماران و به خصوص کودکان مبتلا به فلج مغزی هستند. اما متاسفانه این نوع بیماری در کودکان آمار تکان دهنده ای را در استانبه خود اختصاص داده است که باعث رنج و عذاب خود بیمار و خانوادهای بیماران شده است .

مدیر درمان موسسه حمایت از کودکان با ناهنحاریهای مادرزادی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به تبعات ناشی از بیماری CP عنوان کرد: فلج مغزی اغلب انجام امور روزمره مانند راه رفتن، غذا خوردن و گرفتن اشیاء را برای مبتلایان به این بیماری سخت می‌کند .

حسینی بیان کرد: در استان کهگیلویه بویراحمد با توجه به نا آگاهی مادران به آزمایشهای ژنتیکی هنگام ازدواج و در زمان بارداری و کم توجهی به نکات پزشکی و رعایت اصوال ایمنی در  هنگام  زایمان نوزادان از عواملی هستند که بیماری فلج مغزی نوزاد را به وجود می آورند که این نوع بیماری غیر قابل درمان کامل است .

وی با اشاره به ناهنجاری مادرزادی ارتوپدی به عنوان دومین نوع بیماری مادر زادی در استان تاکید کرد: بیماری‌های ارثی ارتوپدی که به هنگام تولد با کودک همراه است که شامل ناهنجاری هایی مانند در رفتگی مادرزادی لگن و پا چنبری است .

مدیر درمان موسسه حمایت از کودکان با ناهنحاریهای مادرزادی کهگیلویه و بویراحمد اظهارکرد: پاچنبری یا کلاب فوت به عارضه ای گفته می شود که اسکلت و عضلات پا را در ناحیه ساق و مچ درگیر می کند و طی آن پا به سمت داخل و پایین چرخیده و امکان حرکت را سلب می کند که باید بلافاصله پس از تولد نوزاد، مشکل کلاب فوت برطرف شود، از این رو با مراجعه به متخصصان مربوطه پای نوزاد گچ گرفته می شود .

حسینی در خصوص علایم تشخیصی پاچنبری تصریح کرد: این ناهنجاری را در دوران بارداری باید از طریق سونوگرافی تشخیص داد که الته اقدامی برای این بیماران پیش از تولد نمی توان کرد و همه اقدامات درمانی پس از تولد صورت می گیرد .

وی اضافه کرد: این موسسه آمادگی کامل برای حمایت از این کودکان در جهت رفع بیماری را دارد و خانواده یا همراهان بیماران می توانند با مراجعه به دفتر این موسسه در یاسوج و یا با شماره تلفن دفتر ۳۳۳۴۷۲۸۹ تماس حاصل نمایند تا اطلاعات بیشتر در اختیار آنان قرار گیرد.برچسب ها : ,

تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نام:

نظر شما: