کد مطلب: 8331       
تاریخ انتشار : ۱۳۹۳ شنبه ۲۰ دي ساعت 10:11
نسخه چاپی

مجلس با حذف ماده 18 قانون کار، از حقوق کارگران دفاع کند

دبیر اجرایی خانه کارگر کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به تلاش نمایندگان مجلس برای تغییر قانون کار گفت: مجلس با حذف ماده 18 لایحه قانون کار، باید از حقوق این قشر پر تلاش دفاع کند.

به گزارش بشارنیوز: «علی رضا جنتی » افزود: افزایش امنیت شغلی کارگران و ساماندهی قراردادهای موقت مهمترین خواسته کارگران از مجلس شورای اسلامی است.

وی با بیان این که کمیسیون ویژه بررسی لایحه خروج از رکود قصد دارد تعدادی از ماده های الحاقی را با عنوان ماده الحاقی 18 تغییر دهد، تصریح کرد: این ماده در صورت تصویب به قدرت کارفرمایان برای اخراج راحت کارگران کمک خواهد کرد.

دبیر اجرایی خانه کارگر کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به متناسب نبودن افزایش حقوق و دستمزد کارگران با تورم در سال های گذشته که بازماندن این قشر از حداقل معیشت آنها را به دنبال دارد افزود: ساماندهی نکردن کارگران، بیمه نبودن تعداد زیادی از آنها و تاخیر در پرداخت حق الزحمه آنها از مهمترین مشکلات کارگران است که نیازمند توجه جدی است.

جنتی با یادآوری این نکته که کارگران به دلیل ترس از اخراج برای مطالبات خود نمی توانند اقدام قانونی کنند بر ضرورت تلاش بیشتر برای حمایت از این قشر تاکید کرد.

وی به فعالیت شغلی قراردادهای موقت 29 ساله برخی از کارگران اشاره کرد و گفت: دائمی شدن قرارداد کارگران از دیگر انتظارات این قشر است.

جنتی افزود: انجام قراردادهای کتبی با فرم هایی که توسط وزارت کار و رفاه اجتماعی تهیه می شود و موظف کردن کارفرما به پرداخت حقوق یک ماه آخر سال به عنوان پاداش از دیگر راهکارهای حمایت از کارگران است.

وی گفت: این دو تبصره در سال 87 به موجب ماده 18 به قانون کار اضافه شد اما چون مدت زمان اجرای آن پنج سال بوده است هم اکنون فاقد اعتبار قاقونی است.

دبیر ارجرایی خانه کارگر کهگیلویه و بویراحمد با بیان این نکته که این قانون قرار است امروز در مجلس شورای اسلامی به رای گذاشته شود از نمایندگان مجلس خواست باتوجه به مشکلات بازار کار و ناچار بودن قشر کارگر به توافق در هر شرایطی با کارفرما نسبت به تلاش نمایندگان مجلس برای کمک به امنیت شغلی کارگران تاکید کرد.

کهگیلویه وبویراحمد دارای بیش از 20 هزار کارگر بیمه شده است.


ایرنا

تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نام:

نظر شما:


 

کد امنیتی: