کد مطلب: 26443       
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷ سه شنبه ۲۱ اسفند ساعت 2:42
نسخه چاپی
در اطلاعیه روابط عمومی میراث فرهنگی و گردشگری کهگیلویه عنوان شد:

میراث فرهنگی کهگیلویه هیچ گونه دخل و تصرف یا نظارتی بر روی بلاد شاپور ندارد

مدیر میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری شهرستان ضمن ابراز نگرانی ، بیان داشتند که :مدت دوسال است که بافت تحت نظر پایگاه پژوهشی بافت تاریخی دهدشت است‌ و میراث فرهنگی شهرستان کهگیلویه هیچ گونه دخل و تصرف یا نظارتی بر روی آن ندارد.

به گزارش بشارنیوز در اطلاعیه روابط عمومی میراث فرهنگی و گردشگری کهگیلویه آماده است: در چند روز اخیر خبری در رسانه های محلی و کشوری مبنی بر تخریب بخشی از کاروانسرای شهر قدیم دهدشت با نام باستانی بلاد شاپور منتشر شد که موجب نگرانی و ناراحتی فرهنگ دوستان، شهروندان و دوستداران تاریخ کهن ایران زمین گردید. از این رو برای تنویر افکار عمومی  و ارئه گزارش به شهروندان پیگیر، که مقدمتاً گریزی مختصر به معرفی این بافت کهن خواهیم داشت و در ادامه به شرح آنچه که به وقوع پیوست می پردازیم.

بافت قدیم شهر تاریخی  دهدشت  یا همان بلاد شاپور، مجموعه گرانبهایی متشکل از کاروانسرا، حمام های قدیمی و  خانه های تاریخی میباشد، میتوان گفت این مکان تاریخی تنها مکانی در کهگیلویه به شمار می رود که متعلق به هیچ طیف، باند سیاسی،  قبیله و عشیره ای نمیباشد، بلکه متعلق به مردمی است که آن را از اجداد و نیاکانشان به ارث برده اند. مکانی که بکر ماند و تاکنون بوی مدرنیزاسیون به آنجا نرسید است.به همین سبب حادثه ی  تخریب بخشی از نمای داخلی کاروانسرای تاریخی دهدشت که در روز ۱۹ اسفندماه ۹۷ به وقوع پیوست ، همه ی نگاهها را به کمر شکسته اش جلب نمود و دل هایمان را به لرزه درآورد، بهت و حیرت همگان را برانگیخت. انتشار خبری با عنوان: (( تخریب کاروانسرای شهر قدیم)) احساسات همه را تحت شعاع خود قرار داد.

در این میان اما  برخی ها به دنبال مقصر بودند  تا با هجمه و یقه گیری کمی خود را آرام کنند، عده ای نیز خود را سرزنش  و بی تفاوتیشان نسبت به این سرمایه گرانبها را نکوهش کردند.خم شدن و تخریب کمر یادگار کهن بلاد شاپور یا همان کاروانسرای تاریخی شهر، گویای فراموشی این گنجینه در عصر ماشین، آهن و عصر سرمایه است.

این خبر آنچنان به سرعت منتشر شد و مهم بود که  فرماندار محترم شهرستان کهگیلویه با ابراز نگرانی خود  در صفحه شخصی اینستاگرامشان و  در پاسخ به نگرانی مردم  ابراز داشتند :

 به عنوان نماینده عالی دولت درشهرستان به مردم فرهنگ دوست کهگیلویه قول می دهم که در کمترین زمان ممکن این موضوع را بررسی کنم و با عوامل امر برخورد خواهد شد. ضمنا اداره میراث فرهنگی و صنایع دستی وگردشگری و مسئولین بافت قدیم دهدشت موظفند ضمن بررسی موضوع گزارشی دقیق در این رابطه ارائه نمایند.

لذا در این راستا ؛

مدیر میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری شهرستان  نیز ضمن ابراز نگرانی ، بیان داشتند که :مدت دوسال است که بافت  تحت نظر پایگاه پژوهشی بافت تاریخی دهدشت است‌ و میراث فرهنگی شهرستان کهگیلویه  هیچ  گونه دخل و تصرف یا نظارتی بر روی آن ندارد. (پایگاه بافت تاریخی دهدشت اداره ای کاملا مستقل می باشد)

با این مقدمه دلایل فنی ریختن نمای داخلی شمال غربی کاروانسرا از دیدگاه کارشناسان پایگاه پژوهشی و اداره کل میراث فرهنگی استان را خدمت شما بیان میدارم :

1-  ایجاد درز بین سقف و جداره بدلیل عدم قفل بست صحیح مصالح نامرغوب.

2- رسوخ آب باران بین درز بوجود آمده به دلیل مسدود بودن لوله های ناودان.

3- عدم نگهداری صحیح، اصولی و کارشناسی نشده.

این سه دلیل، اصلی ترین علل تخریب بافت فرسوده بود است. علاوه براین لازم به ذکر است تا زمانی که بافت تاریخی دهدشت تحت نظر اداره میراث فرهنگی و گردشگری کهگیلویه بود، فعالیت هایی صورت گرفت که مهمترین آنها را خدمت سروران گرانقد عرض می نمایم.

ا- اجرای همایش های مختلف علمی، فرهنگی و هنری در کاروانسرا.

2- برگزاری شب شعر  با همکاری و هماهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان.

3- برگزاری جشن های نوروزگاه که معرف فرهنگ و ائین شهرستان بودند.

4- برگزاری نمایشگاه صنایع دستی در ۷۰ غرفه.

در پایان جهت اطلاع کلیه شهروندان و مردم شریف شهرستان کهگیلویه، خاطر شما عزیزان را معطوف نماییم به این نکته  که قسمت تخریب شده  از کاروانسرا، در دهه هشتاد ساخته شد.تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نام:

نظر شما:


 

کد امنیتی: