کد مطلب: 28165       
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸ پنج شنبه ۲۰ تير ساعت 8:31
نسخه چاپی

بی نظیر ترین رخداد فرهنگی کشور در یاسوج

پنجمین جشنواره ملی فرهنگ عشایر ایران زمین در یاسوج برگزار شد. این جشنواره به مدت پنج شب در پارک ولایت یاسوج میزبان 25 استان کشور بود.

 به گزارش بشارنیوز، در این جشنواره 12 استان در قالب 24 گروه عشایری در 5 آیتم سرپناه عشایری، بازی ها و آییین های محلی، شاهنامه خوانی و نقالی، موسیقی محلی و فولکلور و آیین های نمایشی شرکت کردند.

همچنین در بخش جانبی جشنواره ملی فرهنگ عشایر ایران زمین، چهارمین نمایشگاه منطقه ای صنایع دستی و هنرهای سنتی در پارک ولایت یاسوج با حضور بیش از 25 استان کشور در قالب 100 غرفه برپاشد که هنرمندان و فروشندگان این حوزه، هنر و دستاوردهای خود را به نمایش و فروش گذاشتند.

در این جشنواره ملی که با هدف نمایش و ترویج فرهنگ عشایر کشور در شهر یاسوج برگزار شد، گروه های کثیری از استان های مختلف سرپناه های عشایری خود را بر پا کردند و به اجرای موسیقی، نمایش بازی ها و آیین ها محلی، پخت عذاهای محلی و سنتی، اجرای تئاتر خیابانی و شاهنامه خوانی پرداختند و ساعاتی شاد و مفرح را طی پنج شب متوالی  برای بازدیدکنندگان جشنواره رقم زدند.

علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور در بازدید از این جشنواره بر حفظ فرهنگ و اصالت ها و سبک زندگی عشایری تاکید داشت و گفت: برگزاری جشنواره ملی فرهنگ عشایر ایران زمین در یاسوج سبب شناسایی بیش از پیش استان کهگیلویه و بویراحمد در سطح کشوری و بین المللی می شود و بر رونق صنعت گردشگری این استان می افزاید.

حسین کلانتری، استاندار کهگیلویه و بویراحمد در بازدید از این جشنواره، جشنواره ملی فرهنگ عشایر ایران زمین را آبروی استان خواند و گفت: باید از جشنواره ملی فرهنگ عشایر ایران زمین در زمینه های صنعت توریسم بهره جست.

محمود باقری، مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد یادآور شد که مردم نیاز به شادی دارند و گفت:  بازدیدکنندگان جشنواره باید ساعات و اوقات خوشی را در این برنامه ملی سپری کنند. باقری تاکید داشت: مردم باید طی این جشنواره از فضای مسموم شهری دور شوند و بتوانند ساعاتی لذت بخش را در این جشنواره سپری و مشکلاتشان را از یاد ببرند.

سلمان خوشقدم پور، معاون گردشگری  و سرمایه گذاری استان کهگیلویه و بویراحمد و دبیر اجرایی این جشنواره با بیان اینکه یکی از جاذبه های گردشگری استان، سرپناه های عشایری، رقص و موسیقی محلی و اجرای نمایش های آئینی عشایر می باشد و همچنین رویدادهای گردشگری نقش مهمی در جذب گردشگر ایفا میکند، گفت: جشنواره ملی فرهنگ عشایر ایران زمین یکی از مهمترین راه های شناساندن استان به گردشگران داخلی و خارجی می باشد. وی ادامه داد: شادی و نشاط یکی از مهمترین فاکتورهای این جشنواره می باشد.

حسین روحانی دبیر دائمی جشنواره ملی فرهنگ عشایر ایران زمین با بیان اینکه عشایر ایران زمین از غنای فرهنگی بسیار بالایی برخوردار است، گفت: شرکت کنندگان این جشنواره از اکثر نقاط عشایر نشین ایران برای نمایش آئین ها و رسوم و مناسک عشیره خود در شهر یاسوج گرد هم آمده اند تا علاوه بر نمایش و معرفی فرهنگ مادی و غیر مادی خود، ساعاتی شاد و مفرح را برای بازدیدکنندگان جشنواره رقم زنند و همچنین در آیتم های مختلف این جشنواره به رقابت بپردازند. روحانی اظهار کرد: برگزاری چنین برنامه های شاد و مفرحی می تواند در کنترل آسیب های اجتماعی در جامعه موثر باشد.

نستهن مقدم شهردار یاسوج با بیان اینکه شهرداری یاسوج از هیچ تلاشی برای برگزاری هرچه باشکوهتر این جشنواره کوتاهی نداشته است، گفت: تمام تلاشمان بر آن بود که حداکثر همکاری را با اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان به عمل آوریم تا شهروندان و گردشگرانی که به این جشنواره آمده اند با خاطره ای خوش جشنواره را ترک کنند. مقدم ادامه داد: بسیار خوشحالیم از اینکه میزبان شرکت کنندگان، گردشگران و بازدیدکنندگان این جشنواره بوده ایم.

سید یونس آبسالان، رئیس کمیته داروران پنجمین جشنواره ملی فرهنگ عشایر ایران زمین، برگزاری این جشنواره در شهر یاسوج را رخدادی بی نظیر خواند و گفت: یکی از مهمترین مسائلی که این رخداد را متفاوت از سایر رخدادها کرده است، همکاری بی نظیر میان مسئولان استانی و شهرستانی بوده است.

گفتنی است در آیتم های داوری سرپناه های عشایری این جشنواره، شهرستان کهگیلویه مقام اول، سیاه چادر قشقایی و آلاچیق اردبیل مشترکاً مقام دوم و استان بوشهر مقام سوم را کسب کرد.

در آیتم بازی های محلی و آئینی هیچ گروهی نتوانست نمره قبولی برای مقام اول را کسب کند و استان های لرستان و کردستان مشترکاٌ مقام دوم و استانهای بوشهر و ایلام به طور مشترک مقام سوم را کسب کردند.

در آیتم شاهنامه خوانی و نقالی، مرشد مهدی شایانی از همدان مقام اول، نوربخش احمدزاده از خوزستان مقام دوم و کی خسرو دهقانی از استان لرستان مقام سوم را کسب کردند.

در آیتم موسیقی محلی و فولکلور استانهای لرستان، بوشهر و مرکزی به ترتیب مقام های اول تا سوم را کسب کردند.

در آیتم آئین های نمایشی و تئاتر نیز شهرستان بهمئی مقام اول، استان کردستان و شهرستان نورآباد ممسنی مشترکاً مقام دوم و شهرستانهای بویراحمد و کهگیلویه مشترکاً مقام سوم را کسب کردند.

شاید هرگز نتوان شور و نشاط این جشنواره را در قاب کلمات و جملات جای داد. گزارش تصویری زیر بخشی اندک از حال و هوای این جشنواره را به تصویر کشیده است.

گزارش از پدرام ئیلانی

 

 تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نام:

نظر شما: