کد مطلب: 29694       
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸ دوشنبه ۱۵ مهر ساعت 6:22
نسخه چاپی
معاون توسعه و عمران امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد مطرح کرد:

نگرانی از تصرف ایلراه‌های عشایر

معاون توسعه و عمران امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد گفت: به دلیل تصرف و واگذاری ایلراه‌های عشایری شاهد رنگ باختن فرهنگ اصیل و زیبای کوچ در این استان هستیم.

عشایر برای یافتن مراتع مناسب برای گوسفندان خود در طول سال محل زندگی خود را با هدف دسترسی به علوفه مرتعی تازه برای تعلیف احشام و اهتزاز از گرما و سرمای شدید تغییر می‌دهند و در واقع در طول سال بین قلمروهای ییلاقی (سردسیر) و قشلاق (گرمسیر) در حرکت هستند.

بدون شک کوچ عشایر از ظریق ایلراه‌ها زیبایی خاص خود را دارد و از این شیوه زندگی می‌توان به عنوان یک فرصت برای جذب گردشگر در فصل‌های مختلف سال استفاده کرد و البته این مهم به عنوان یکی از شاخص‌های توسعه گردشگری باید لحاظ شود.

بهمن آزادی معاون توسعه و عمران امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد می‌گوید: بخش زیادی از عشایر این استان به دلیل تصرف ایلراه‌های عشایری توسط سودجویان و واگذاری برای اجرای طرح‌های صنعتی و تولیدی به سمت کوچ ماشینی رفته‌اند.

وی با اشاره به اینکه طبق قانون واگذاری ایلراه‌های عشایری ممنوع است، افزود: بخشی از ایلراه‌های عشایری در گذشته با موافقت منابع طبیعی و امور اراضی واگذار شده است.

آزادی بیان کرد: وقتی خبری از ایلراه‌ها نیست عشایر مجبور بوده از سمت جاده آسفالته کوچ کنند که به دلیل نبود علوفه کوچ ماشینی را ترجیح می‌دهد و از این طریق ییلاق و قشلاق می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه کوچ از مسیر جاده مشکلاتی را برای عشایر و خودروها بوجود می‌آورد، ادامه داد: سال گذشته چندین مورد داشتیم که دام عشایر را تریلی‌ها زیر گرفتند و دام‌های زیادی تلف شدند.

معاون توسعه و عمران امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: 11 هزار و 110 خانوار عشایر کوچ رو و4 هزار خانوار عشایر اسکان یافته به صورت خودجوش و حمایتی - هدایتی در17 کانون توسعه داریم.

آزادی اظهار داشت: کوچ عشایر این استان به مناطق قشلاقی آغاز شده و تا  آبان ماه ادامه دارد که انتظار می‌رود نیروی انتظامی همچون گذشته برای تامین امنیت عشایر از هیچ کوششی دریغ نکنند.برچسب ها : ,

تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نام:

نظر شما: