کد مطلب: 25557       
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷ شنبه ۲۲ دي ساعت 7:38
نسخه چاپی
استاندار کهگیلویه و بویراحمد:

۱۱ هزار نفر صاحب شغل می‌شوند

استاندار کهگیلویه و بویراحمد از اجرای پروژه آبیاری تحت فشار در ۱۹ هزار هکتار از اراضی استان خبر داد و گفت: ۱۱ هزار فرصت شغلی جدید با اجرای این پروژه ایجاد می‌شود.

به گزارش بشارنیوز، علی محمد احمدی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: یک‌هزار و 200 میلیارد تومان پروژه استحصال و انتقال آب در دست اجرا داریم.

وی عنوان کرد: این پروژه‌ها علاوه برتامین آب شرب، صنعت و فرصت‌های گردشگری،  19 هزار هکتار از اراضی استان را به آبیاری تحت فشار قرار می‌دهد و بیش از 11 هزار فرصت اشتغالزایی پایدار ماحصل آن است.

نماینده عالی دولت در استان کهگیلویه وبوبراحمد افزود: طرح‌های آبی در دست اجرای استان  آب آشامیدنی سالم و پایدار افزون بر 400 هزار نفر از جمعیت استان را تامین می‌کند. 

احمدی از مهمترین این پروژه‌ها را اجرای سد برق آبی و یا نیروگاهی چم شیر با ظرفیت  سه میلیارد و 200 میلیون مترمکعب آب با 80 درصد پیشرفت فیزیکی که در شورای اقتصاد کشور تامین منابع آن صورت گرفته اشاره کرد و از بهره برداری آن در آینده نزدیک خبر داد.

وی تصریح کرد: آوردگاه آبی استان وارد مرحله‌ای تحول ساز شده است و احداث سدها، نیروگاه‌ها و ساختگاه‌های بزرگ، متوسط و کوچک آبی در استان، تخصیص بالا و مناسب استان از این منابع و حرکت به سمت نوسازی و طرح‌های نوین آبیاری در بهره برداری از منابع آبی، آینده روشنی برای استان را نوید می‌دهد.

احمدی بیان کرد: فقر منابع در این استان نداریم و بیش از 10 میلیارد مترمکعب روان آب و منابع آبی در استان وجود دارد که به دلیل عدم سرمایه گذاری به سمت استان‌های دیگر سرازیر بود و یا به هدر می رفت.

وی بیان کرد: به دلیل نبود مدیریت صحیح این منابع استراتژیک در گذشته بسیاری از مناطق استان حتی شهر 200 هزار نفری یاسوج با تنش آبی مواجه بود.

احمدی به سد مخزنی تنگ سرخ اشاره کرد و گفت: این پروژه در دست اجرا با ظرفیت 200 میلیون متر مکعب آب شرب با کیفیت بالا، آب بخش صنعت و کشاورزی شهر و روستاهای اطراف یاسوج را تامین می‌‌کند.

وی خاطرنشان کرد: این سد به دلیل قرار گرفتن در مناطق صعب العبور برای انتقال آب آن باید در مسیر تونل هایی حفر شود و علاوه بر تامین آب شرب برای بیش از 300 هزار نفر، آب پنج هزار و 900 هکتار از اراضی کشاورزی را تامین می‌کند.

احمدی با بیان اینکه، با توجه به خشکسالی‌های طولانی مدت و تنش آبی شهر و روستاها و جلوگیری از بوجود آمدن بحران آب، تأمین آب شرب و صنعت استان، افزود: نیاز زیست محیطی سالانه و حفظ اکوسیستم رودخانه‌ها، جلوگیری از فرسایش خاک، سیلاب‌های مخرب و حقابه‌های پایین دست را از قبل این پروژه‌های آبی نیز داریم.

وی به پروژه بزرگ آبی و خاکی در دست اجرا در پنج هزار و 600 هکتار از اراضی دهدشت غربی، دشت مور خان احمد به مساحت سه هزار و 1100 00 هکتار و دیگر طرح‌های تنگ انگشتری و آبریز ناصری نیز اشاره کرد.برچسب ها : ,

تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نام:

نظر شما: