کد مطلب: 27942       
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸ شنبه ۸ تير ساعت 8:50
نسخه چاپی

هفته مظلومیتِ عدالتخواهی مبارک

بشارنیوز، سیدعلی عباس محدث// ابتدا سالروز شهدای مظلوم هفتم تیر و شهادت عالم برجسته و نمونه حقیقی عدالت و عدالتخواهی، حضرت آیت الله دکتر بهشتی که به نام هفته قوه قضائیه نام گذاری شده است را به مجموعه قضات، کارمندان و در رأس آنها رئیس کل شجاع، عدالتخواه و مفسده ستیز استان تبریک عرض می کنم.
سخن از عدالت گفتن و بر صراطش بودن، امری ثقیل است که فهمی بسیط می خواهد. لازم نیست که حتما سواد خواندن و نوشتن داشت تا بفهمی که قضاوت چقدر مشکل و عدالت گرایی تا چه اندازه تزکیه نفس و سلامت روح می خواهد. همین که درکِ پاک زیستن و دوری از هواس نفس را در خود داشته باشی، کافی است تا به عمق مجرای عدالت، آگاه شوی. همین که به  صراطِ انصاف باشی و چشم و گوش و دلت را از مجراهای غیرحق، ببندی و با کمترین درد مردم، رنجیده شوی و حق شان را ولو در سفره رنگین و یا در کابین همسران حکام و مدیران باشد، مطالبة به حق کنی و شجاعانه برگردانی، بر اثرات و ثمرات عدالت در جامعه آگاهی. قاضی باید دانش لازم،  استقلال کافی و فهم به نتیجه ظلم و ستمگری، عاقبت حق کشی و ضرورت خداترسی داشته باشد، برای یک روز هم بر مسند عدالت و قضاوت باشد، نباید از محور حق طلبی و مردم داری خارج شود. 
 پیامبر اکرم(ص) می فرماید: خداوند یاور قاضی است تا موقعی که ستم نکند، وقتی ستم کرد، خدا او را رها می¬کند و شیطان همراه او می¬شود. به همین مصداق حضرت امام خمینی(ره) می فرماید که: «قوه قضائیه باید توجه بکند که سروکارش با جان و مال مردم است [و] نوامیس مردم، سروکار این با آنهاست، و باید افراد صالح در آن¬جا باشند، سالم باشند و توجه بکنند که خطای قاضی بزرگ است، عَمدش مصیبت¬بار است، خطایش هم بزرگ است». در حکومت اسلامی که سمبل واقعی عدالتش علی(ع) است، وقتی شاهدی برای مطالبه زره خود از مرد مسیحی ندارد، به انسانیت و تاریخ بشری درس عدالت می دهد که هم حاکم اسلامی در مقابل قانون بر هیچ انسانی برتری ندارد و هم دین اسلام هیچ مصلحتی را برتر از حق و عدالت نمی داند. 
مقام معظم رهبری در سال 72 می فرماید که؛ «قوه قضائیه، با صلابت، با اقتدار با تصمیم¬گیری درست و بهنگام می¬تواند جلوی پیدایش و رشد جرایم و توسعه خلاف در دستگاههای مختلف را سد کند، از ظلم به مظلومان و مستضعفان جلوگیری کند، از قدرت نمایی کسانی که به زر و زور مسلّحند جلوگیری کند».  امروز وقتی صدای عدالت طلبی دستگاه قضایی استان به همه جای کشورمان طنین انداز شده است، مخالفت با عدالت را به وفور شاهدیم. جلوگیری از فساد اداری، رانت خواری، زورگیری و دفاع نامشروع از مفسدان و محکومان قضایی به جایی رسیده است که فریاد تغییر از زبان همراهان منفعت طلبی و حق کُشی بلند شده است. خوشحالیم که ظاهر مآبی دینی و مردم ستیزی دنیا طلبان، پنهان نماند و همه آگاه شدند که وقتی دمل چرکین فساد و تبهکاری در استان ما سرباز کرد، ترور و تهدید و تطمیع و اجبار و التماس برای تغییر قاضی القضات استان، سره را ناسره سوا کرد تا خداباوران و مستضعفان پایبند به دین آگاه شوند که وعده حق در اینجا ساری است که می فرماید؛ « ... وَمَن لَّمْ یَحْکُم بِمَا أنزَلَ اللّهُ فَأُوْلَـئِکَ هُمُ الظَّالِمُون» ... اگر حکم خدا جاری نشود، ظلم جامعه را فرا می¬گیرد. این کلام خدا را با این تفسیر امام خمینی(ره) که می فرماید؛ «در صورتی که حکمی از قضات صادر شد... احدی حق دخالت در امر قضا را ندارد، و دخالت کردن خلاف شرع و جلوگیری از حکم قضا هم بر خلاف شرع است»، پس حضرات؛
آیا قضات استان، ظلم و فساد را در بدنه دستگاههای دولتی مکاشفه نکردند؟
آیا فساد و رویه های غیرقانونی را در دستگاههای دولتی محرز ننمودند؟
آیا حکم الهی و قانونی را برای مفسدین و متعرضین به قانون و حق مردم، صادر نکردند؟ 
آیا تأیید احکام عادلانه و قانونی برای محکومین به قانون در نتیجه اعتراض های مکرر و استفاده از وکلای مجرب، مبرهن و مشهود نبود؟
آیا زده و بندهای صوری و استفاده از رانت خواریهای کلان در سیستم های بانکی و اداری اعلام نشد؟ 
آیا کشف معاملات صوری در بانکها و استخدام های جزیره ای(قومی و منطقه ای)و حیف و میل های کلان، کشف و اعلام نشد؟
آیا در معاینه ی محل جرایم و فساد های صورت گرفته، اقدامات قانونی انجام نشد؟
پس چرا باید قاضی عادل و فاضل استان را به جای تقویت و حمایت، مانع و تقبیح کنید؟
پس چرا باید عدالت و عدالت محوری را با کوچک شمردن نوع فساد و حمله به دستگاه قضایی استان، نادیده بگیرید؟
مگر با رای همین مردم ستم دیده و محروم از عدالت به این جایگاهها نرسیده اید؟ 
مگر با نام همین انقلاب  و نظام اسلامی صاحب این همه اسم و رسم و یال و کوپال نشده اید؟ 
مگر به تعبیر حضرت امام این جمهوری برای سلطان پروری و امرا سالاری تشکیل شد؟ 
اجرای کدام نوع عدالت را از رئیس دستگاه قضایی کشور خواهانید؟ عدالت اسلامی یا عدالتی که منفعت شماها را برآورده کند؟
البته مردم حرفهایشان را گفته و عدالتجویان استان هم حمایت هایشان را از مجموعه شریف دستگاه قضایی استان بویژه رئیس کل شجاع، متدین، فاضل و محق به عدالت و مردانگی اعلام داشته اند و همه می دانیم در پشت این مطالبة تغییر رئیس کل دادگستری استان، نه درخواست عدالت هست و نه رسیدگی به مشکلات مردم و نه مبارزه با فساد، که اگر چنین بود می فهمیدند که عدالت و مطالبه گری حق مردم یعنی اجرای قانون با وجود مقاومت و نترسیدن از شلیک قریب 30 گلوله، درخواست های نامشروع از قضات و ممانعت، تعدیل و به انحراف کشاندن روند صحیح قضاوت در استان. ولذا، اگر منفعت طلبانی که با قانون مداری دستگاه قضایی استان احساس خطر نموده و می خواهد عدالت نگری و مشروعیت طلبی قضات استان را به شعار تغییر، به انحراف بکشانند، باید بدانند که مردم و جوانان آگاه، فهیم و نخبة استان که بیکاری، فقر، اعتیاد، گرانی، سود جویی و دهها فساد و آسیب دیگر را در نتیجه فساد اداری و رانتخواریهای متنفذین می ببینند، فریاد اثبات و اقتدار دادگستری استان را با وجود قاضی شجاع و عادل آن، بلندتر خواهند کرد.
در پایان ضمن گرامیداشت یاد و خاطرة همه شهدای انقلاب و جمهوری اسلامی و همچنین، پاسداشت شهدای عدالت و دادخواهی ملت ایران بویژه شهدای حادثه هفتم تیر و حضرت آیت الله دکتر بهشتی، مجدداً هفته قوه قضائیه را به مجموعه شریف، عادل و زحمتکش دادگستری استان بویژه رئیس کل دادگستری، حاج آقای مزارعی تبریک عرض می نمایم. از خداوند منان توفیق، عزت، خدامحوری و خداترسی را برای همگان مسئلت دارم.برچسب ها : ,

تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نام:

نظر شما: