کد مطلب: 30116       
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸ چهارشنبه ۸ آبان ساعت 5:47
نسخه چاپی
پاسخ مثبت معاون امور حقوقی و مجلس وزارت اقتصاد و دارایی به درخواست استاندار:

کهگیلویه و بویراحمد وارد بازار بورس می‌شود

شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان کهگیلویه و بویراحمد به ریاست استاندار و با حضور دکتر جلیلی، معاون حقوقی و امور مجلس وزیر اقتصاد و دارایی، نماینده بویراحمد و دنا، معاونان استاندار، رئیس سازمان برنامه ریزی و مدیریت استان و جمعی از مدیران عضو این شورا در محل اتاق بازرگانی یاسوج برگزار شد.

 استاندار کهگیلویه و بویراحمد بحث رونق تولید را شاه‌بیت عملیاتی کار دولت در استان دانست و اظهار داشت: سیاست‌هایی که دولت در پیش گرفته در راستای کمک به تولیدکنندگان و سرمایه گذاران است.

حسین کلانتر با بیان اینکه همه در تلاشند تا با فشار حداکثری کارها به نتیجه برسند، گفت: 

 تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی وجود دارد. وی تصریح با اشاره به اینکه تعیین بازار هدف و عرضه محصولات استان نیازی است که همه دستگاههای مرتبط باید نسبت به آن اهتمام جدی داسته باشند، تصریح کرد: همه دستگاه‌های موظفند نیازمندی‌های خود را از محصولات و تولیدات استان تامین کنند، مگر در مواردی که نیاز آنها در استان وجود نداشته باشد، 

استاندار کهگیلویه و بویراحمد در رابطه با انتقاد اتاق بازرگانی یاسوج از  طولانی بودن روند اخذ مجوزها در این استان، گفت: فرایند صدور مجوزها در خیلی موارد هم طولانی نیست و گاهی مجوز یک روزه و یک هفته‌ای هم صادر می‌شود.

کلانتری عنوان کرد: در بحث پنجره واحد مصوب کردیم کسی که دنبال مجوز است از روزی که به فرایند اخذ مجوز ورود می‌کند حداکثر تا یک ماه تعیین تکلیف شود و اگر مراجعه‌کننده‌ای ادعا کند که بعد از یک ماه پاسخش داده نشده با جدیت پیگیری می‌کنیم.

وی به ظرفیت‌های قانون بودجه در حمایت از بخش خصوصی اشاره داشت و ابراز کرد: سه دستگاه اجرایی استان در بحث تهاتر آن طور که باید عمل نکردند که با مقامات کشوری آنها مکاتبه شد و الان میزان تهاتر استان در این سه حوزه از میانگین کشوری بالاتر است.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه وظیفه ما رفع موانع برای مجری است، عنوان کرد: خیلی جاها مجوزها داده شده؛ اما مجری پای کار نیامده ایت. وی مجوزهای صادر شده را حدود 875 طرح در حوزه‌های گردشگری، صنعت و کشاورزی استان با حجم سرمایه‌گذاری 25 هزار میلیارد تومان برشمرد وگفت : درهمه این موارد منتظریم که مجری پای کار بیاید.

کلانتری با تاکید بر اینکه دولت و مدیران دولت رقیب بخش خصوصی نیستند؛ بلکه یار وهمراه بخش خصوصی هستند، به حوزه مالیاتی اشاره کرد و ادامه داد: در برخی شهرستان‌های استان مانند دنا و چرام، سطح ادارات مالیاتی پایین است که امیدواریم سازمان امور مالیاتی، در خصوص استقرار واحد‌های مستقل در این شهرستانها همکاری کند.

وی به بحث منابع و مصارف بانک‌های کهگیلویه و بویراحمد اشاره داشت و عنوان کرد: با توجه به اینکه این استان جزو استان‌های کمتر برخوردار است، نیاز است منابع بیشتری به بانک‌های آن تزریق شود.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد همچنین با اشاره به وضعیت بانک‌های خصوصی استان،  گفت: باید حدود 80 درصد سپرده‌های بانک‌های خصوصی در خود استان سرمایه‌گذاری شود.

کلانتری با بیان اینکه بیمه ایران مستقل تنها در دو شهرستان استان وجود دارد، از وزارت اقتصاد و دارایی خواست تمهیداتی اتخاذ کند که بیمه ایران در همه شهرستان‌های استان راه‌اندازی شود.

وی در ادامه به توانمندی وفعالیت بخش خصوصی اشاره کرد و خطاب به معاون امور حقوقی و مجلس وزارت اقتصاد و دارایی گفت: به دلیل نداشتن بازار بورس در استان، بخش خصوصی دستش از بازار سرمایه کوتاه است.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد ایجاد بازار بورس در این استان را دغدغه مهم بیان کرد و از معاون وزارت اقتصاد و دارایی درخواست کرد قول مساعد راه اندازی بازار بورس استان را در همین جلسه اعلام کند.  

بر اساس این گزارش معاون امور حقوقی و مجلس وزارت اقتصاد و دارایی قول داد در صورتی که مکان و زیرساخت‌های دسترسی به شبکه در استان کهگیلویه و بویراحمد ایجاد شود بخشی از نمایندگی بازار بورس تهران در یاسوج فعال شود.

معاون امور حقوقی و مجلس وزارت اقتصاد و دارایی با بیان اینکه دولت جمهوری اسلامی به ظرفیت اقتصاد در درون کشور نگاه می کند،این ظرفیت های گاهی منابع طبیعی است و گاهی خدمات است.

 جلیلی، تلاش دولت و وزارت امور اقتصاد برای مقررات زدایی را اقدامی برای تسهیل و کمک به بخش خصوصی دانست و عنوان کرد: اگر دولت سه برابر از مالیاتها را می بخشد تا یک برابر را بگیرد یعنی در حال کمک به بخش خصوصی و تولید کنندگان است

وی حذف قوانین و بخشنامه ها غیرضروری و دست و پا گیر را نیز گامی در جهت فراهم آوردن شرایط و بهبود فضای کسب و کار برشمرد و عنوان کر: دولت به منابعی متکی است این منابع وقتی دریافت می شود دوباره در زیرساختهای استانها سرمایه گذاری می شود.

 

وی گفت: وقتی ابزار تهاتر در اوراق و ابزار خزانه مورد توافق قرار می گیرد و دولت راس موعد مقرر ان را تسویه می کند یعنی همه اینها ظرفیتی برای تقویت بخش خصوصی است.

 جلیلی سوق دادن پنجره واحد از فضای فیزیکی به فضای الکترونیکی را گامی مهم در جهت تسریع در اجرای پروژه ها دانست و اظهار کرد: 

هر مانعی که وجود داشته باشد اگر دوره آن گذشته باشد، حذف در دستور کار قرار دارد تا شرایط کار برای سرمایه گذاران تسهیل شود.

 

ساز و کار مالیاتی حاکم در جهت رونق تولید نیست

 در ادامه این گفت وگو، رئیس اتاق بازرگانی یاسوج با بیان اینکه به جای اذیت کردن سرمایه گذران شناسنامه دار، باید دنبال شناسنایی مودیان جدید بود، گفت: ساز و کار مالیاتی موجود در جهت رونق تولید نیست.

 جبار کیانی به شرایط سخت سرمایه گذاران اشاره و عنوان کرد: روند دریافت مالیات در کهگیلویه و بویراحمد با توجه به شرایط نامناسب اقتصادی موجود، مناسب نیست. وی تصریح کرد: چگونه میتوان توقع تولید و افزایش درآمد را داشت وقتی دست و پای سرمایه گذار را با قوانین غیر ضروری زنجیر میزند. کیانی درآمد پایین و مالیات‌ها بالا را از جمله مشکلات تولیدکنندگان و سرمایه گذاران استان عنوان کرد و افزود:این در حالی است که بانکهای خصوصی با سپرده مردم این استان در تهران و استانهای دیگر دلالی می کنند.

رئیس اتاق بازرگانی یاسوج گفت: از مسئولان انتظار داریم منابع مصارف سپرده های مردم در بانکهای خصوصی را مشخص کنند تا در استان با کمبود سرمایه مواجه نشویم. وی جلوگیری از فرار مالیاتی و شناسایی مودیان جدید را راهکارید در جهت کمک به توسعه و رونق بازار تولید استان دانست و یادآور شد: تهاتر و مالیات باید به گونه ای باشد که شرایط کار و تولید برای سرمایه گذار شناسنامه دار را مساعد کند، نه مانعی و سدی در جهت پیشبرد کار باشد.برچسب ها : ,

تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نام:

نظر شما: