کد مطلب: 23880       
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷ پنج شنبه ۱۸ مرداد ساعت 9:57
نسخه چاپی
سرمقاله

گریزی بر سخنان استاندار

 

            سخنان استاندار کهگیلویه و بویراحمد در جمع اصحاب رسانه استان (97/5/17)به مناسبت روز خبرنگار را نوعی سرپوش به عملکرد خود او  باید تفسیر کرد، آنجا که فرمود... طایفه گرایی و قوم گرایی یک آسیب در این استان است... یا فرمودن که من نه زیر دست نمایندگان هستم و نه آنها زیر دست من هستند، نمایندگان در یک جبهه کار می کنند ما نیز در جایگاه دیگر... در این خصوص چند نکته را یادآوری می کنم.

1- در اینکه کشاندن مردم به سمت و سوی مسائل قومی، قبیله ای و ایلی یک آسیب اجتماعی است  شک و تردیدی نیست، موثرین و متنفذین سیاسی بیشترین نقش را در این رابطه ایفاء کرده اند، دامن زدن به مسائل قومی، قبیله، جغرافیایی توسط لیدرهای سیاسی استان و برای رسیدن به اهداف خود بوده است، متاسفانه در هر سه حوزه سیاسی استان یعنی بویراحمد و دنا، گچساران و باشت، کهگیلویه، چرام بهمئی و لنده این آسیب وجود دارد، بطوریکه بویراحمد و دنا سرد سیری  و گرمسیری، بویراحمد علیا و سفلی، در گچساران و باشت قومیت ترک و لر، در شهرستانهای  کهگیلویه، چرام، بهمئی و لنده ثلاث و غیر ثلاث دست آویز سیاسیون شده است، در انتخابات دوره دهم مجلس شورای اسلامی این مسائل تبلور عینی داشته که جزئیات را موکول می کنم به آتیه، اما عملکرد جناب استاندار در چینش نیروها عملاً تاییدی بر این آسیب بوده است.

2- اینکه فرمودن... نه من زیر دست نمایندگان هستم و نه آنان زیر دست من هستند، نمایندگان در یک جبهه کار می کنند و ما نیز در جایگاه دیگر... به موجب قانون و در سخن و شعار مطلب درستی است اما در عملکرد اینگونه نمی باشد، امروز دخالت نمایندگان مجلس در امور اجرایی به اوج خود رسیده است، اگر کسی می خواهد مسولیت بگیرد یا استخدام و جذب کار شود بجای اینکه به استاندار بعنوان نماینده عالی قوه مجریه ( دولت) در استان متوسل و مراجعه کند به نمایندگان مجلس روی می آورد ، مورد و موردهایی بوده که فردی به عنوان مدیر کل منسوب شده و استاندار مطلع نبوده است ( حداقل در زمان دکتر خادمی چندین و چند مورد بوده است) در اینکه وظیفه نمایندگان قانونگذاری و نظارت بر حسن اجرای قانون می باشد تردیدی نیست ولی عملاً در خیلی از موارد این وظیفه فراموش و در کوچکترین پستها و مناسب دولتی دخالت و حتی استاندار هم با آنان مشورت و نظر آنانرا می گیرد، رویه و سنت غلطی که نمایندگان را از وظیفه اصلی خود باز می دارد و انتظارات مردم از آنان غیر از وظیفه ذاتی آنان می شود، بنابراین برای  جلوگیری از تشدید مسائل قومی، قبیله ای، ایلی و جغرافیایی وظیفه همه سیاسیون، جریانات و مبلغین جلوی چنین گرایشاتی مقاومت تا بازگشت به عقب نداشته باشیم.

 برچسب ها : روز خبرنگار ، ,

تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

نام:

نظر شما:


 

کد امنیتی: